|E hënë, Tetor 23, 2017

“Syri i djallit”, ari me peshë 6,664 kg. 

masa-e-arit-6-kg     Siberi – Një masë e jashtëzakonshme prej ari, me peshë 6,664 kilogramë, u gjet javën e kaluar nga minatorët e një miniere në Ugahan, në Siberi.

Ndërkohë, histori e pabesueshme është fakti se ky objekt kaq i rrallë dhe me vlera të jashtëzakonshme për pak humbi, pasi makinisti që nxirrte mineralet nga miniera nuk e dinte se përse bëhej fjalë dhe as që e njohu masën e jashtëzakonshme të floririt.

Ai e hodhi te mbeturinat e minierës dhe masa u gjet më pas nga punëtorët, kur këta të fundit po hapnin një zonë të re për hedhjen e skorjeve. Kjo supermasë u mbiquajt “syri i djallit” pasi forma e saj të kujton një sy të zgjatur, tamam si syri i djallit.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Edhe avokatit ja paskan me të futme (video)

Moderatorja Rudina Xhunga në faqen e saj në Instagram ka bërë një postim që ndoshta Ngjelës nuk i ka pëlqyer...

Close