|E hënë, Shkurt 27, 2017

Tensione Moskë-Zagreb, shkak Ukraina dhe serbët 

Rusia i ka bërë thirrje Zagrebit zyrtar se ukrainasit nuk ofrojnë përvojën e ri-integrimit paqësor, por është vetëm vendimi për t’i trajtuar problemet e tyre.

Këto probleme janë thënë të jetë të lidhur me të drejtat e serbëve dhe pakicave të tjera kombëtare në Kroaci, transmeton lajmi.net.

Moska i konsideron se problemet kroate në këtë fushë janë kronike. Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviq paraqiti propozimin e tij gjatë një vizite të fundit në Kiev, ku sipas tij, mund të aplikohet në zonat e lindore të Ukrainës – Donetsk dhe Lugansk, ku ka luftë dhe ku mund të ketë ndikim të shtetit.

Propozim i Plenkoviq, ka shkaktuar shqetësim serioz për Rusinë, thuhet në deklaratë e Ministrisë së Mbrojtjes ruse, duke paralajmëruar se zgjidhjet e problemeve bazë të Ukrainës arrihen me marrëveshjen e paqes në Minsk.

Kjo marrëveshje përcakton saktësisht se çfarë duhet të bëhet për të rregulluar problemin e Donetskit dhe Luganskit.

“Marrëveshja e Minskur nuk ka alternativë tjetër”, thuhet në deklaratë, transmeton lajmi.net.

“Ne mendojmë se këshilla e “konsulentëve” të huaj mund të krijojë iluzionin në autoritetet e Kievit dhe të përdorin skenare të dhunshme në Donetsk, e më pas kjo nuk do të ndihmojë në zgjidhjen e situatës atje”, thotë ministria ruse.

Përndryshe, qeveria kroate në seancën e saj më 18 nëntor ka themeluar një grup punues për bashkëpunim me Ukrainën, kjo ishte një surprizë e madhe për ta.

Media kroate raportojnë se Zagrebi ka formuar një grupi i punës i cili mund të jap kontribut të madh në stabilizimin e situatës politike në atë vend.

Siç tha kryeministri kroat, Kroacia mund të ofroi shembullin e modelit të ri-integrimit paqësor kur është fjala për Krimenë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja kush janë OJF-të e peticionit për Vettingun (Lista) https://t.co/f8xNm8meQn https://t.co/dtcnEN8vxM
512 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic democras Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pëllumbi: Zgjedhje në PS pas 21 Qershorit

Tiranë - Ish-kryetari i Kuvendit dhe një nga themeluesit e Partisë Socialiste, Servet Pëllumbi, shpreh pakënaqësi për angazhimin politik dhe...

Close