|E enjte, Qershor 22, 2017

Tre ish presidentet lobojne per statusin. 

  Tirane – Tope-Meidani-MoisiuTre ish-Presidentët e vendit janë bashkuar në një zë në fushatën lobuese për statusin kandidat, duke i drejtuar një letër krerëve të shteteve anëtarë të BE-së për mbështetje ndaj Shqipërisë.

Në letrën e tyre, ish-presidentët Rexhep Mejdani, Alfred Moisiu dhe Bamir Topi sigurojnë krerët e vendeve anëtare të BE-së se Shqipëria ka bërë progres përgjatë viteve të fundit.

Tre ish-presidentët theksojnë se referuar standardeve të njëjta për vendet e tjera në fazën e vlerësimit të statusit kandidat, Shqipëria i plotëson kriteret bazë dhe meriton të marrë një vlerësim pozitiv.

“Në këtë këndvështrim e shikojmë të nevojshme të theksojmë se sot rajoni i Europës Juglindore ka pësuar transformime të mëdha dhe disa vende tashmë janë anëtare të BE ose në fazën e anëtarësimit. Krijimi i diferencimeve midis këtyre vendeve dhe vendeve të tjera aspirante si Shqipëria rrezikon të krijojë një zonë të veçuar brenda rajonit. Mesazhi pozitiv për Shqipërinë lexohet menjëherë si mesazh pozitiv për Kosovën, Maqedoninë dhe shtetet të tjera rajonale, ku shqiptarët janë elementë i rëndësishëm”-theksohet në letër.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Aksidentohet me vdekje 60 vjeçari, largohet shoferi

Fier - Një aksident automobilistik me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e së hënës në Fier. Aksidenti ku mbeti i...

Close