|E martë, Shkurt 21, 2017

Trump vs Clinton – Mediat mbështesin Clinton 

Këto presidenciale kanë patur mbështetjen më të njëanshme në historinë e zgjedhjeve amerikane. Hilari Klinton ka marrë mbështetjen e një numri të lartë të mediave vendase dhe ndërkombëtare, kurse Donald Trump vetëm të tetë prej tyre. Disa prej bordeve redaksionale kanë paralajmëruar edhe votuesit kundër vënies në detyrë të Trump. Në studim janë përfshirë vetëm të përditshme dhe të përjavshme me tirazh mbi 20 mijë kopje.

“Shpresa e madhe e amerikanëve”, ka shkruar në kopertinën e saj e përjavshmja presitigjioze britanike, “The Economist”, referuar këtu kandidates demokrate për presidente Hilari Klinotn. Porteti i saj jo rastësisht është i dizenjuar në gishtat që simbolizojnë shpresën, teksa në artikullin e gjatë analitik shpjegon pse amerikanët duhet të zgjedhin ish-sekretaren e shtetit.

Zgjedhja nuk është e vështirë, shkruan “The Economist:, pasi sipas saj fushata ekektorale ka treguar më së miri se kandidati republikan Donald Trump do të ishte një President i tmerrshëm.

Ndërkohë media të tjera amerikane dhe ndërkombëtare të gjitha kanë treguar politikat e tyre editoriale në mbështetje të njërit apo tjetrit, te cilat sigurisht që kanë patur një dikim të madh.

Megjithatë këto presidenciale kanë patur mbështetjen më të njëanshme në historinë e zgjedhjeve amerikane.

Hilari Klinton ka marrë mbështetjen e një numri të lartë të mediave vendase dhe ndërkombëtare, kurse Donald Trump vetëm të tetë prej tyre.

Disa prej bordeve redaksionale kanë paralajmëruar edhe votuesit kundër vënies në detyrë të Trump.

Klinton ka marrë mbështetjen e mbi 80 gazetave gjatë zgjedhjeve paraprake demokrate, dhe dhjetra bordet editoriale kanë përsëritur bindjen e tyre se ajo duhet të jetë Presidentja e ardhshme dhe jo Trump.

Pavarësisht skandalit të emailve dhe hetimit të nisur nga FBI, Klinon ka kryesuar mbështetjen mediatike, teksa akuzat ndaj Trump për fyerje të grave ndikuan edhe më shumë në sulmin ndaj tij.

Në studim janë përfshirë vetëm të përditshme dhe të përjavshme me tirazh mbi 20 mijë kopje.

Por ka edhe media që janë më neutrale, të cilat mendojne ndryshe si psh “The Sun”, që në numrin e sotëm shkruan “Kushdo që të fitojë, Amerika humbet”.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Drejtorët e rilindjes regjistrohen në universitete në vitin e parë.

Tiranë - Afro gjysma e drejtorëve të emëruar, rezultojnë pa arsimin e lartë. Gazeta “Telegraf” ka burime të sigurta që...

Close