|E hënë, Qershor 26, 2017

Uji pushton vendin, situatë e rëndë (foto e video) 

Reshjet e dendura të shiut gjatë orëve të fundit kanë sjellë edhe problemet e para të shkaktuara nga përmbytjet. Ministria e Mbrojtjes ka dërguar 30 trupa në qarkun e Lezhës, ndërkohë që janë në gatishmëri dhe 6 mjete të kalueshmërisë së lartë të cilat kanë ndërhyrë në përgjigje të kërkesës së emergjencës civile por dhe të vetë banorëve.

Forcat e ushtrisë dhe mjetet kanë ndërhyrë sipas kërkesave të qarkut Lezhë për evakum banorësh në zonat e rrezikuara nga përmbytjet. Ndërkohë që situata është problematike dhe në Fushë-Krujë ku janë tre familje në rrezik përmbytjeje, ndërsa kanë mbërritur forcat e ushtrisë për evakuimin e tyre.

Prurjet e shumta nga reshjet intensive të orëve të fundit kanë bërë që të hapen portat e HEC-eve në Shkopet dhe Ulëz. Sipas informacioneve të Shtabit të Emergjencave Civile në Lezhë, po shkarkohet me 1 mijë metër kub në sekond. Shkarkimet kanë sjellë situatë të rënduar në lumin Mat, në të cilin është rritur niveli i ujit, dhe rrezikon përmbytjen e zonës së Shënkollit.

Një grua ka përfunduar në ujë në zonën e “Nënë Katsheve” në kryeqytet.

Dy policë aty pranë kanë ngritur gruan teksa rrëshqiste mbi ujin që vërshonte.

Në video duket momenti kur gruaja gati sa nuk mbytet. Shirat e dendur që ranë gjatë mëngjesit të sotëm kanë shkaktuar përmbytje të shumta në të gjithë vendin.

Një qytetar ka mbetur i bllokuar në makinën e tij në Urën e Babrrusë tek lumi i Tiranës. Shkak është bërë moti i keq dhe me përmbytje.

Forcat xheniere kanë shkuar menjëherë në vendin e ngjarjes për ti ardhur në ndihmë qytetarit.

Moti i keq shoqëruar me erë të fortë dhe detin që shkon me forcen nga 6-7 ballë, pengon ankorimin e dy trageteve te linjes Vlorë-Brindizi në port.

Dy tragetet të cilët kanë mbërritur në orën nuk kanë mundur te ankorohet në port,duke qendruar në rade.  Ne bordin e dy trageteve ndodhen rreth 300 pasagjere,qe kane udhëtuar prej mbremjes së të hënës nga Italia në drejtim të Vlorës, por edhe automjete të ndryshme.

Drejtori i Emergjencave Civile bëri të ditur në në Fushë Krujë janë evakuuar 7 familje, ndërsa në Urakë të Burrelit 17 familje

Ministria e Mbrojtjes ka dërguar 30 trupa në qarkun e Lezhës, ndërkohë që janë në gatishmëri dhe 6 mjete të kalueshmërisë së lartë.

Forcat e ushtrisë dhe mjetet janë gati për të ndërhyrë sipas kërkesave të qarkut Lezhë për evakum banorësh në zonat e rrezikuara nga përmbytjet.

14915235_10209777565787896_4861843093894425537_n 14938100_10209777569227982_9088435749254027251_n 14980655_10209777565347885_6878900803501747410_n 14980700_10209777564707869_739416309072939736_n 15032214_10209777569027977_1268355927509949560_n 15036200_10209777567907949_9049259697334428052_n fadromaok

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Rezultati në Fier ora 19 https://t.co/ABA57692mC https://t.co/UFiYNtWIy2
11,393 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Reagon Albpetrol

Shoqëria Albpetrol sh.a dëshiron të sqaroj opinionin publik në lidhje me njoftimin për shtyp të dërguar nga Zyra e zv....

Close