|E diel, Mars 26, 2017

Ul siparin De – Fest Theatër 

Fier – De – Fest Theatër në Fier është përmbyllur me një Balet Show konteporan, që u mirëprit dhe duartrokit nga publiku fierak.

Ishte një bashkëpunim I koreografeve Kozeta Bakiu me Elisa Barruchieri, drejtuese e trupës së Baletit pugliese, ai që nëpërmjet trupës së baletit të Universitetit të Arteve sollën një atmosferë ndryshe nga cfarë ishte mësuar publike fierak e që do të mbetet gjatë në shijet artistike të tij. Ky balet shoë u parapri nga një ekspozitë fotografike, produkt i punës disa ditore të 26 artistëve nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia, që u bënë pjesë e rrugëtimit “Kolonia e Fotografëve 2016”, për të fiksuar resurset e vlerat historiko – kulturore e traditën zakonore të trevës së Fierit. Edhe ky aktivitet ishte gjithshtu në kudër të projektit AdriaWealth (Pasuritë e Adriatikut), pjesë e së cilës u bë dhe finalizimi i marrëveshjes së bashkëpunimit mes 5 institucioneve (Bashkia Fier, DAR, Teatri Publik Pugliesse, Universiteti i Arteve Tiranë, shkolla Artistike “Jakov Xoxa”), i cili do të ndikojë në shtimin e mundësive për të thithur sa më shumë fonde alternative, në zhvillimin e mëtejshëm të artit dhe gjenerimin e zhanreve të reja që do t’i japin ngjyra dhe larmi shfaqjeve artistike e kulturore në Fier, sic është dhe baleti. Kjo ishte arsyeja që sot në një ceremony modeste u hap dega e baletit, që do të mundësojë në të ardhmen krijimin e një trupe baleti për Fierin. Në këtë mënyrë Fieri do të jetë i pari qytet (Bashki) që do të ketë një trup teatri dhe Baleti, që sot e ka vetëm Tirana.

14572245_529686757225889_5426044028296587998_n 14642216_529685563892675_5082479048264698901_n 14657355_529691160558782_7405807537991120467_n 14721672_529688970559001_7279074007963776384_n

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Nis dhënia e lejeve biometrike për emigrantët https://t.co/6ST8767gP0 https://t.co/wQZ3JWqq5A
4,628 people follow ALB365
Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rekord i ri i këngës “Te ka lali shpirt”

Ajo është pa diskutim kënga e vetme, e cila ka thyer çdo rekord për sa i përket muzikës shqiptare. Sigurisht...

Close