|E premte, Maj 26, 2017

Ulen temperaturat, shtohen vizitat në pediatri 

Fier – Ndryshimi i temperaturave ka bërë që në spitalin rajonal të Fierit të ketë një dyndje të fëmijëve, të cilët paraqiten me temperaturë të lartë, kollë, brokploemoni, diarre dhe të vjella.

Sipas mjekes pediatre Alma Muka vizitat e fëmijëve në 24 orë variojnë nga 80 deri në 100, ndërkohë që 30 deri në 40 prej tyre shtrohen në repartin e pediatrisë për mjekim.

Sipas mjekes, më të prekurit janë fëmijët nën 1-vjeç.

“Në këtë periudhë kemi një shtim të rasteve të fëmijëve të sëmurë me viroza. Kemi 80-100 vizita dhe të sëmurët vijnë më së shumti nga zonat rurale. Fëmijët kanë probleme me dhimbjen e kokës, kollë, diare,temperaturë etj. Në pavione ka deri në 30 shtrime nga gjithë vizitat që vijnë” tha ajo.

Mjekët apelojnë që prindërit të kujdesën shumë për veshjen e fëmijëve.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: MAS/ S’ka ndryshim, e njëjta rregullore për maturën shtetërore https://t.co/iukH1ItTjB https://t.co/IKkA478rcS
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja lulja që pastron veshkat dhe mëlçinë

Luleradhiqja ose e njohur ndryshe me emrin shkencor Taraxacum officinale është një lule e egër që gjendet fushave. Vetitë e...

Close