|E shtunë, Korrik 22, 2017

Ulen temperaturat, shtohen vizitat në pediatri 

Fier – Ndryshimi i temperaturave ka bërë që në spitalin rajonal të Fierit të ketë një dyndje të fëmijëve, të cilët paraqiten me temperaturë të lartë, kollë, brokploemoni, diarre dhe të vjella.

Sipas mjekes pediatre Alma Muka vizitat e fëmijëve në 24 orë variojnë nga 80 deri në 100, ndërkohë që 30 deri në 40 prej tyre shtrohen në repartin e pediatrisë për mjekim.

Sipas mjekes, më të prekurit janë fëmijët nën 1-vjeç.

“Në këtë periudhë kemi një shtim të rasteve të fëmijëve të sëmurë me viroza. Kemi 80-100 vizita dhe të sëmurët vijnë më së shumti nga zonat rurale. Fëmijët kanë probleme me dhimbjen e kokës, kollë, diare,temperaturë etj. Në pavione ka deri në 30 shtrime nga gjithë vizitat që vijnë” tha ajo.

Mjekët apelojnë që prindërit të kujdesën shumë për veshjen e fëmijëve.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Putin po ërkon një tjetër mandat https://t.co/pcTDX9klDc https://t.co/6mlQM4BPOt
11,312 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Arrestohen 2 shtetas , njëri drejtonte makinën nën efektin e drogës

Fier -  Lushnje - Kapet duke drejtuar mjetin i dyshuar nën ndikimin e lëndëve narkotike, policia arreston shtetasin Kostandin Xoxi, 22 vjeç, banues...

Close