|E diel, Korrik 23, 2017

Vendet që eksportojnë më shumë futbollistë 

Brazili dhe Franca janë vendet që eksportojnë më shumë futbollistë se çdo komb tjetër në 31 kampionatet dhe federatat e anëtarësuara në UEFA

Një raport i dalë këtë javë nga observatori i futbollit botëror CIES, tregon që Brazili dhe Franca janë ata që furnizojnë më tepër ligat e kontinentit të vjetër.

Saktësisht 469 futbollistë brazilianë luajnë në 31 ligat evropianë, duke qenë në një pozicion dominues me kombet e tjera, madje edhe me vendin e dytë të Francës., që kanë 312 futbollistë në kampionatet e UEFA-s, por sërish mbeten pas vendit karioka.

Në shkallën më të ulët të podiumit është Spanja me 201 futbollistë, ndërsa në vendin e katërt është Serbia, një fakt që tregon shumë mbi eksportet dhe talentet që vijnë nga vendi ballkanas. Argjentina mbyll top pesëshen.

Por, nëse marrim statistikat vetëm në pesë ligat më të mëdha evropiane, atëherë këtu ndryshojnë vendet.

Franca është vendi që ka më shumë lojtarë në Top 5, pasi janë saktësisht 116 në ligat kryesore, me një diferencë të vogël ndaj Brazilit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Pushuesit kosovarë gjenë ‘belanë’ në Vlorë https://t.co/AvNwnPz9Rx https://t.co/LFzVxjYHmm
11,312 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Arrestohen 2 shtetas, vidhnin energji elektrike

Lushnje - Kapen duke vjedhur energji elektrike në bizneset e tyre, arrestohen në flagrancë nga policia. Specialistët për Krimet në Komisariatin...

Close