|E martë, Maj 23, 2017

Zaev: Do të kemi bashkëpunim me partitë opozitare shqiptare 

Maqedoni – Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pohon se partia e tij gjithsesi se do të ketë bashkëpunim me opozitën shqiptare.

Sipas tij vetëm parashtrohet pyetja se a do të garojnë së bashku në koalicion, para zgjedhjeve ose jo.

“Ky bllok është në opozitë, pra opozitë konkrete. Ata kanë ditur edhe neve të na kritikojnë. Lidhur me pjesën e reformave të listës zgjedhore. Por ata janë në opozitë, ata luftojnë që ky regjim të bie. Regjimi i Nikolla Gruevskit dhe i Ali Ahmetit. A janë në opozitë, ne gjithsesi se do të kemi bashkëpunim me këto parti. Vetëm parashtrohet pyetja se a do të garojmë së bashku në koalicion, para zgjedhjeve ose jo. Këtë do të na e tregojnë qytetarët. Ne jemi plotësisht të hapur dhe nuk kemi paragjykime, le të tregojnë qytetarët, të gjithë ata të cilat e luftojnë regjimin e Nikolla Gruevskit a është ose nuk është kjo e vërtetë”, tha Zaev.

Ai shtoi se të gjitha partitë opozitare shqiptare së bashku kanë më shumë mbështetje se sa BDI-ja dhe PDSH-ja së bashku dhe kjo paraqet kualitativ i ri në arenën politik në Maqedoni.

“Fronti opozitarë do të krijohet. A do të përbëhet nga të gjithë ne kundër VMRO-DPMNE-së, në një listë zgjedhore, a do të jetë front opozitarë i përbërë nga LSDM-ja me partitë opozitare së bashku, partitë shqiptare të vogla opozitare së bashku, po ato nuk janë më parti të vogla, ata udhëheqin në bllokun shqiptarë, së bashku. Besa, Lëvizja për reforma në PDSH e Ziadin Selës, partia e Gëzim Ostrenit, Uniteti, partia e Rufi Osmanit, Kryetari i mëparshëm, tani Kryetarë i RDK-së është Veseli dhe PPD-ja, të gjithë së bashku kanë më shumë mbështetje se sa BDI-ja dhe PDSH-ja së bashku dhe kjo paraqet kualitativ i ri në arenën politik në Maqedoni. Gjithsesi se ky studim do të na tregoj se a duhet të paraqitemi së bashku apo jo”, shtoi Zaev.

Ne këtë intervistë pwr Nova Tv, Zaev flet edhe për bashkëpunimin e mundshëm me Ali Ahmetin, vendimin që Muhamed Zeqirit ti jepet post të lartë në udhëheqësin e LSDM-së, si dhe pse një shqiptarë do të kishte votuar për LSDM-në.

alb365/Portalb.mk/

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Detyrim paraqitje për baban që u denancua për dhunë nga i biri https://t.co/U6qwyRNKLf https://t.co/65rnz6BGpS
11,451 people follow ALB365
Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie Twitter Pic INBUEX Twitter Pic DPtw09
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pranga 30 vjeçarit, abuzoi sexualisht me të miturën

Tiranë - Një 30 vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi akuzohet për marrëdhënie seksuale me të mitur. Ngjarja...

Close