|E premte, Korrik 21, 2017

Zbulohen dekoracione me vlere. 

Gjirokaster – Banesat karateritike në qytetin e Gjirokastrës, vazhdojnë të evidentojnë vlera të qënësishme të traditës shqiptare në fushën e ndërtimeve tradicionale. Ka qeGjirokastranë një grup specialistësh të rinj të Trashëgimisë Kulturore nga Shqipëria dhe Ballkani, të cilët së fundi, zbuluan në mjediset e brendshme të banesës së Ficove, dekoracione dhe zbukurime të ndryshme murale.

Të rinjtë vullnetarë shprehen se zbukurime të tilla, janë evidentuar në tavanin dhe muret e njerës prej dhomave të brendshme të shtëpisë

Gjatë ditëve të fundit të rinjtë restauratorë vendas dhe të huaj janë duke punuar edhe për mirëmbajtien e kompleksit të hamamëve të gurta dhe banesës së Babametove.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja trendi i ri për vetullat (fotot) https://t.co/ViuOUoldOc https://t.co/JDJ9HTD6lY
11,309 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Me thuaj ditelindjen te te them se ciles peme i perket.

Të gjithë jemi nga pak supersticiozë, kush më shumë e kush më pak, dhe kurioziteti gjithmonë na shtyn të mësojmë...

Close