|E shtunë, Prill 29, 2017

Zgjidhja për Qipron, ‘shumë pranë’ 

Drejtuesit qipriotë mund të tejkalojnë mosmarrëveshjet e tyre në negociatat për paqe duke treguar fleksibilitet, konfirmoi sot ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Johnson gjatë një vizite në ishullin e ndarë të Mesdheut.

“Përshëndes progreset e realizuara këto muajt e fundit, kurajon dhe vendosmërinë që kanë shfaqur dy palët”, deklaroi Johnson pasi u takua me drejtuesit turk dhe grek.

“Jam i bindur se me më shumë fleksibilitet dhe kreativitet nga dy krahët, një zgjidhje mund të gjendet”, theksoi kreu i diplomacisë britanike për gazetarët.

Vizita e Johnson u zhvillua disa pas mbajtjes në Zvicër të negociatave për paqe mes drejtuesve qipriotë, Nicos Anastasiades dhe Mustafa Akinci, që rezultuan një dështim pas kishin ngjallur shpresa të mëdha, transmeton atsh.

Përveç të tjerave, Johnson konfirmoi se angazhimi i Britanisë së Madhe për Qipron mbetet solid.

”Nëse Britania e Madhe ka zgjedhur të largohet nga Bashkimi Evropian në planin institucional, ne nuk do ta braktisim në asnjë rast Evropën”, nënvizoi ai.

Qipro është ndarë që prej pushtimit në vitin 1974 nga ushtria turke nga pjesa veriore e ishullit në reagim të grushtit të shtetit që parashikonte marrjen e vendit nga Greqia.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Lista e PDIU në 12 qarqe https://t.co/EewK9td4nu https://t.co/G3phtgVea4
11,488 people follow ALB365
Twitter Pic Joseph_I Twitter Pic ana_rdz9 Twitter Pic namethat Twitter Pic misslege Twitter Pic felrncs Twitter Pic Chriscur Twitter Pic Dodis09 Twitter Pic alexfull Twitter Pic daredevi Twitter Pic sammy42r Twitter Pic Princeto Twitter Pic Carinibi Twitter Pic YuukiRus Twitter Pic jsnugs50 Twitter Pic markin_m Twitter Pic edbiocel Twitter Pic Alex_Bub Twitter Pic natali3b Twitter Pic tburt559 Twitter Pic ollita03
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rama – Meta , takohen në Kryeministri

Tiranë - Kryeministri Edi Rama dhe kryeparlamentari Ilir Meta po zhvillojnë një takim në kryesinë e Kuvendit. Takimi i tyre...

Close