Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINË7 rekordet Guinness të Mbretëreshës Elizabeth II

7 rekordet Guinness të Mbretëreshës Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II, e cila u shua pasditen e sotme në moshën 96-vjeçare, është gjithashtu pjesë e Rekordeve Botërore Guinness, duke bërë histori shumë herë gjatë viteve të gjata. Ndër arritjet e shumta të Mbretëreshës Elizabeth janë titujt e rekordeve botërore Guinness, disa prej të cilëve ajo i mban. Nga mbretëresha më jetëgjatë e deri te Mbretëresha më e pasur, Mbretëresha Elizabeth mban 7 Rekorde Botërore Guinness.

Ajo u bë zyrtarisht mbretëresha më e vjetër britanike më 21 dhjetor 2007. Rekordin e mbante më parë stërgjyshja e monarkut, Mbretëresha Victoria. Mbretëresha Elizabeth është gjithashtu e njohur si mbretëresha më e gjatë në botë. Më 9 shtator 2015, Mbretëresha e kaloi mbretërimin e Mbretëreshës Victoria pasi mbretëroi për më shumë se 63 vjet.

Sipas Rekordeve Botërore Guinness, Mbretëresha Elizabeth mbante gjithashtu rekordin për numrin e vendeve të pavarura ku i njëjti person ishte sundimtar legjitim në të njëjtën kohë, me 16 vende.

Roli i mbretëreshës ishte simbolik dhe ceremonial, më shumë se 139 milionë njerëz që jetonin në 15 vendet e Komonuelthit të Kombeve (plus Mbretërinë e Bashkuar) e njihnin atë si monark. Imazhi i Mbretëreshës Elizabeth është paraqitur në monedha të të paktën 35 vendeve të ndryshme.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME