Monday, March 20, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa 5 ushqimet që luftojnë depresionin

Ja 5 ushqimet që luftojnë depresionin

Ne ju kemi sjellë më poshtë 5 ushqime të shëndetshme që do ju ndihmojnë shumë me depresionin.

Tërshëra

Fibra është thelbësore për balancimin e niveleve të sheqerit në gjak. Tërshëra ekulibron nivelin e sheqerit dhe insulinës, të cilat mbrojnë trurin nga efektet e dëmshme.

Arrat dhe bajamet

Arrat luftojnë depresionin pasi janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat janë thelbësore për funksionimin e trurit. Studimet tregojnë se nivele të ulëta të omega-3 çojnë në depresion. Gjithashtu, arrat përmirësojnë përqendrimin dhe kujtesën, informon dritare.net

Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë përmban antioksidantë që luftojnë radikalet e lira. Për më tepër, stimulon prodhimin e serotoninës në tru, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe zvogëlon kortizolin. Sigurohuni që çokollata të përmbajë të paktën 75% kakao!

Bananet

Bananet janë të pasura me magnez, dhe ato ndihmojnë për të përballuar stresin, depresionin dhe ankthin.

Spinaqi

Spinaqi është i pasur me antioksidantë që luftojnë depresionin. Gjithashtu gjethet e gjelbërta ju ndihmojnë në lirimin e dopaminës neurotransmetuese, e cila përmirëson gjendjen tuaj emocionale!

Ushqimet që ju duhet të shmangni janë: kafeja, alkooli, sheqeri dhe pijet joalkoolike.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: