Monday, March 20, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETZbulimi/ Ulni presionin e gjakut në 5 minuta

Zbulimi/ Ulni presionin e gjakut në 5 minuta

Pothuajse çdo person ndonjëherë e gjen veten në një situatë ku presioni i tij është i ngritur. Nën ndikimin e stresit apo aktivitetit të tepërt fizik, muskujt tendosen dhe enët e gjakut ngushtohen duke krijuar presion.

Lou Hansen, mjeku i klubit të futbollit të Moskës “Spartak”, zbuloi sekretin e mjekësisë kineze, i cili mund të përdoret për të rregulluar presionin e gjakut në vetëm pesë minuta dhe pa ilaçe. Mjekësia kineze beson se gjëja më e rëndësishme është rrjedhja e duhur e gjakut në muskuj dhe inde.

Nëse gjaku ngec diku në trup, atëherë zhvillimi i sëmundjes fillon në atë vend. Dhe anasjelltas,nëse sigurohet rrjedhje adekuate e gjakut, trupi do të jetë në gjendje të kurojë shpejt sëmundjen. Kjo është arsyeja pse masazhimi i pikave kyçe ndihmon në shërimin. Në këtë rast, bëhet fjalë për 2 pikë.

Kjo nuk është as një pikë, por një vijë. Ajo kalon pas llapës së veshit deri në mes të kockës së klavikulës.

Kjo linjë nuk duhet të shtypet dhe as të masazhohet, por të përkëdhelet shumë ngadalë me një lëvizje pothuajse të padukshme të dorës nga lart poshtë, mezi prekje me majat e gishtave.

Përsëriteni 10 herë në njërën anë, pastaj kaloni në tjetrën, e njëjta gjë 10 herë. Kjo pikë ndodhet në pjesën e fytyrës në nivelin e llapës së veshit në një distancë prej gjysmë centimetri nga veshi në drejtim të hundës. Kjo pikë duhet të masazhohet me majat e gishtave për 1 minutë në të dy anët e fytyrës.

Shtypni fort, por jo deri në pikën e dhimbjes. Nuk ka rëndësi, në drejtim të akrepave të orës apo në të kundërt. Është e rëndësishme që të ndjeni presion në një pikë të caktuar.

Pas këtij trajtimi të thjeshtë, presioni i gjakut duhet të kthehet në normale.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: