Monday, March 20, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETVlerat ushqyese të vezëve të fazanit

Vlerat ushqyese të vezëve të fazanit

Vezët janë një përbërës i rëndësishëm dhe i gjithanshëm për gatimin. Proteina dhe e verdha e verdhë veze është e pasur me lëndë ushqyese: proteina, vitamina të tretshme në yndyrë, minerale dhe acide yndyrore thelbësore.

Që nga kohërat e lashta, njerëzit hanë vezë pule. Për shekuj, ky produkt i mahnitshëm në shumë kultura ka qenë një simbol i jetës dhe pjellorisë. Por përveç mishit të pulës, ushqimdashësit pëlqejnë të trajtojnë veten me vezë të shëndetshme të thërrmijash, strucash apo fazanësh. Dhe tani do të përqendrohemi tek kjo e fundit.

Legjenda e ka atë që Evropa mësoi rreth fasadave në sajë të Jason mitik. Në kërkim të qethjes së artë, gjeti një zog të bukurisë së jashtëzakonshme me pendë të ndritshme dhe e mori me vete nga territori, i cili sot është Gjeorgjia. Nga rruga, sugjeroni që emri i zogut vjen nga emri i Phasis lumit. Në Greqinë e lashtë, fasanë u përshtatën lehtësisht në kushte të reja dhe pastaj shpejt u përhapën tokat e Evropës. Për shumë vite, këta zogj të ndritshëm shërbyen si një dekoratë e gjallë për Helenët, dhe në Lindje ata konsideroheshin të shenjta.

Thuhet se britanikët ishin të parët që kishin marrë shansin për të provuar mishin e fasanëve. Dhe duket sikur ata e pëlqejnë produktin e ri shumë, sepse tashmë në shekullin e 16 u shfaqën fermat e para fazane. Dhe në shekullin XIX në Rusi, fasanë u bënë një mënyrë shumë e mirë për të fituar para: kërkesa për këto zogj të ndritshëm ishte më shumë se e lartë. Edhe pse në fillim Rusia ishte e fascinuar nga fasadat e zakonshëm, së shpejti vendi i tyre në ferma ishte marrë nga gjuetia. Këta zogj janë rritur në Rusi sot, dhe përveç kësaj, në vendet e Evropës Perëndimore dhe Jugore, në Kinë, Kore, Vietnam, në Kaukaz.

Ekspertët ndajnë fasanë në dy grupe: të zakonshëm dhe të gjelbër. E para – një kombinim i më shumë se tre duzina nëngrupi të shpendëve, të cilat klasifikohen sipas parimit të zonës së shpërndarjes. Një tjetër nëngrupi pesë janë përfaqësuesit e zogjve të gjelbërt. Por në të egra, mënyra e jetesës së përfaqësuesve të nëngrupeve të ndryshme është shumë e ngjashme. Ata ndjehen shumë të mirë në fusha, midis shkurreve, në gëmusha të kallamishteve ose në bushllëkun. Menuja e tyre e rregullt përbëhet nga fara, insekte, madje edhe reptila të vegjël dhe minj.

Fasani është një zog gjuetar, dhe në shtëpi ajo mbahen në një kullotë. Sezoni i mating dhe hedhjen e vezëve në fasadat ndodhin në mes të pranverës.

Si të njohësh një vezë të fazanit

Para së gjithash, veza fazani ndryshon në madhësi nga të gjithë të njohurit – ato janë gati gjysma e madhësisë. Tipari i dytë dallues është ngjyra e shell. Në varësi të nëngrupeve të shpendëve, ato mund të jenë prej gri të errët deri në të gjelbër të lehta. Dhe jo domosdoshmërisht monophonic: si vezë vaska, ata mund të kenë një model në formën e specks ose specks vogël. Dhe fasadat rumunë dhe kaukazianë vënë vezë kafe, për më tepër, ato janë pak më të mëdha se të afërmit e tyre.

Karakteristikat ushqyese

A e dini se vezët e vogla të fazanit përmbajnë pothuajse kalorive më shumë 4 sesa vezët e pulave? Nutritionists kanë llogaritur se gram 100 e produktit fazan është e përfshirë brenda kilocalories 700, si dhe më shumë 6 gram të proteinave, gram pothuajse 71 e yndyrë, dhe gram 4,5 e karbohidrateve.

Por siç thonë ata, jo një përmbajtje e vetme kalori. Delikatesa përmban një grup elementësh mikro dhe makro, të përbërë nga hekuri, kalciumi, kaliumi, bakri, magnezi, fluori, seleniumi, zinku. Dhe secili prej këtyre elementeve luan një rol kryesor për një sistem ose organ të veçantë. Shtë gjithashtu e rëndësishme të dini për përbërjen e pasur të vitaminave të produktit. Ai përmban vitamina A, D dhe përbërjen pothuajse të plotë të vitaminave B.

Vlera ushqyese në 100 g

Vlera kalorike700 kcal
Proteinat6,5 g
yndyrna70,7 g
karbohidratet4,3 g
Vitamina A0,04 mg
Vitamina B10,01 mg
Vitamina B20,2 mg
Vitamina B30,003 mg
Vitamina B470 mg
Vitamina B50,5 mg
Vitamina B60,4 mg
Vitamina B90,008 mg
Vitamina B120,002 mg
Vitamina E0,5 mg
sodium100 mg
kalium250 mg
kalcium15 mg
magnez20 mg
fosfor200 mg
klor60 mg
squfuri230 mg
zink3 mg
hekur3 mg
jod0,007 mg
Molibden0,012 mg
fluor

Pronat e dobishme

Përbërja e pasur e vitaminave dhe mineraleve të vezëve të fazanit është e dobishme për organizmat e dobësuar, për fëmijët gjatë rritjes, për njerëzit pas një sëmundjeje të angazhuar në punë të rënda fizike ose mendore. Proteinat dhe yolks të pasura me përbërës të dobishëm, shpejt rivendosin forcën dhe forcojnë trupin. Ato janë të dobishme pas goditjeve emocionale, por të padëshirueshme për obezitetin.

Nëse është e mundur, hani fasanë vezë duhet të jenë nëna të ardhshme dhe infermierore. Por në të njëjtën kohë, duhet të bëhet në mënyrë të moderuar. Megjithëse delikatesa është e pasur me shumë substanca që janë të dobishme për nënën dhe fëmijën (duke përfshirë acidin folik, hekurin, kalciumin), është gjithashtu një produkt alergjen. Prandaj, nutritionists dhe pediatër ndalojnë dhënien e fasanëve vezë për fëmijët deri në vitet 2.

Avantazhet e vezëve të fazanit

Keni një indeks të lartë të ngopjes

Duke qenë një burim i pasur me proteina me cilësi të lartë dhe elemente të rëndësishme të shëndetshme, kjo delikatë shpejt kënaq urinën. Konsiderohet si alternativa më e mirë për një mëngjes ushqimor ose një meze të lehtë për t’u shëruar gjatë gjithë ditës.

Parandalimi i mungesës së hekurit

Shumë njerëz tashmë në fazën fillestare të anemisë përjetojnë lodhje, dhimbje koke, acarim. Hekuri është një transportues i oksigjenit në gjak dhe luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e imunitetit dhe një metabolizëm të shëndetshëm. E verdhë veze përmban rezerva të pasura të kësaj substance të dobishme. Nga rruga, sipas studiuesve, në vezët e fasadave, hekuri përfaqësohet në një nga format më të lehtë të tretjes nga trupi.

Mbroni kundër beriberëve

Një përbërje e mirë e vitaminave e bën vezën e fazanit një produkt të dobishëm për parandalimin e mungesës së vitaminave. Në veçanti, duke konsumuar një delikatesë, ju nuk mund të shqetësoheni për shkak të një mungese të mundshme të vitaminave të grupit B.

Ndihmon punën e shëndoshë të trurit

Choline, i njohur edhe si vitaminë B4, është një substancë e rëndësishme për trurin. Ai kontribuon në zhvillimin e duhur të trurit tek fëmijët dhe mbështet funksionet njohëse në moshën e vjetër. Vezët e fazanit janë një burim i mirë i kolinës.

Forconi flokët dhe thonjtë

Flokët dhe thonjtë pasqyrojnë një çekuilibër biokimik në trup. Proteina dhe e verdha e verdhë është e njohur që është e pasur me aminoacide, minerale dhe vitamina. Duke shtuar këtë produkt në dietën tuaj, ju mund të përmirësoni ndjeshëm mirëqenien e përgjithshme, si dhe të siguroni një pamje të shëndetshme për thonjtë dhe flokët.

Si të gatuaj

Veza e Pheasantit është një nga ato produkte që nuk do të shihni në raftet e dyqaneve të zakonshëm. Si rregull, kjo delikatesë është urdhëruar në fermat e specializuara. Por edhe mungesa e aksesit nuk ndikon në rritjen e popullaritetit të saj dhe numri i njerëzve që dëshirojnë të provojnë një pjatë nga një produkt i pazakontë është vetëm në rritje.

Ky lloj i vezëve është i gatuar si pule e rregullt. Ata mund të shfaqen në tavolinë në formë të zier ose të skuqur, ato shtohen në salads, të përdorura për të bërë salcat, desserts dhe brumë. Varësisht nga shumëllojshmëria e zogjve që hedhin vezët, ato mund të ndryshojnë disi në shije, edhe pse në pjatat e përfunduara, ky ndryshim është pothuajse i padukshëm. Për shumicën e vezëve të fazanit, shije e theksuar nuk është e veçantë.

Krahasuar me mishin e pulës, në vezët e fazanit, e verdha e verdhë në proporcion është pak më e madhe, dhe proteina është më e butë në konsistencë. Për dallim nga vezët e rosës, proteina e zier e së cilës është “gome”, produkti i farës është i përsosur për gatime të ziera ose të ziera të buta. Por, para gatimit, këshillohet që shpëlarja e guaskës nën ujë të ngrohtë të rrjedhshëm. Kjo do të minimizojë infeksionin e mundshëm të verdhë veze ose proteinë nga bakteret që jetojnë në guaskën e jashtme. Për të njëjtën arsye, është e padëshirueshme të përdorni produktin në formën e tij të papërpunuar.

Përfitimet e kozmetologjisë

Vezët e farës janë të mira jo vetëm në tryezë në formën e një pjate me lotim në gojë, por edhe si një përbërës i kozmetikës natyrale. Ky produkt është jashtëzakonisht i pasur me lëndë ushqyese që flokët, thonjtë dhe lëkura gjithashtu kanë nevojë. Prandaj, kozmetologët rekomandojnë përfshirjen e vezëve të papjekur në maska ​​për fytyrën dhe flokët.

Nëse rrahni një vezë dhe pak krem ​​yndyre, ju merrni një maskë për lëkurë të thatë, të copëtuar. Nga vaji i lëngut të limonit, vajit të ullirit (ose tjetër) dhe përgatitet një përgatitje shtëpiake e lëkurës kundër plakjes. Një përzierje e mjaltit, të verdhës së vezës dhe vajit vegjetal rigjallëron flokët e lagësht.

Disa sugjerojnë se zjarri i zjarrtë i mrekullueshëm është një fazan i mirënjohur. Edhe pse ornitologët nxitojnë për të qartësuar: vetëm meshkujt kanë një “zbukurim” të ndritshëm, dhe të dashurat e tyre janë me një ngjyrë modeste gri-kafe. Përfitimet e pulave të hedhjes janë të ndryshme – ato u japin njerëzve vezë të shijshme, ushqyese dhe të shëndetshme.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: