Monday, March 20, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTShqipëria Medalje Ari edhe në ski, Lara Colturi kampione Bote

Shqipëria Medalje Ari edhe në ski, Lara Colturi kampione Bote

Skiatorja Lara Colturi, e cila përfaqëson Shqipërinë në sportin e skive ka marrë medaljen e artë ne kampionatin boteror per td rinj.

16-vjeçarja italiane me pasaportë shqiptare garoi në Kampionatin Botëror të të Rinjve në St.Anton të Austrisë ku u shpall kampione e botës në Super Gjigand.

Ajo la pas zviceranen Grob dhe italianen Calaba duke triumfuar midis 37 konkurrenteve.
Ekipi kombetar i Skive eshte prej disa dites ne St.Anton me nje ekip te plote me 2 meshkuj Denni Xhepa dhe Kevin Qerimi dhe 2 femra Lara Colturi dhe Chiara Di Camillo. Ne diten e pare Lara Colturi u shpall Kampione Bote per moshat nen 18 ne DownHill ndersa sot mori vendin e pare ne klasifikimin e pergjithshem. Lara do te garoje edhe ne Gjigand me date 21 Janar dhe me pas do ti drejtohet Kronplatzit per ndalesen e rradhes ne Kupen e Botes për të rritur .m Do jene 2 gara me 24-25 Janar ku Lara do te konsolidoje top30 ne kete disipline te Kupes se Botes.
Persa i perket pjeses tjeter te ekipit ata do te konkurojne deri me date 25 ku eshte edhe finalja e Sllallomit per meshkuj.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: