Sunday, November 27, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa vetitë shëruese të kësaj bime të çmuar

Ja vetitë shëruese të kësaj bime të çmuar

Gjethe delli (lat plantago major dhe plantago minor) është një bimë me të cilën haseni në çdo livadh dhe park. Shurupi i përgatitur prej saj është një ilaç që shëron veçanërisht mushkëritë dhe kollën.
Në mjekësinë popullore ajo përdoret edhe për shërimin e plagëve të jashtme, të ënjturat dhe infeksionet.

Për qëllime mjekësore, përdoren të gjitha pjesët e bimës – gjethja, kërcelli, rrënja, lëngu dhe farat e pjekura.
-ka një efekt të dobishëm në sistemin e tretjes;
-ndihmon me ulçera, gastrit, kolit me aciditet normal ose të ulët;
-forcon sistemin imunitar;
-mbron organet e brendshme nga dëmtimi gjatë terapisë kimike dhe rrezatimit;
-efektive në sëmundjet e traktit respirator (bronkit, pleurit, trakeit, laringit);
-normalizon presionin e gjakut;
-antiseptik i shkëlqyer;
-rregullon sekretimin e stomakut;
-ka një efekt shërues dhe hemostatik të plagëve;
-fleta përdoret për abscese, çibane, prerje;
-sëmundjet infektive të lëkurës;
-rrit sekretimin e mukusit bronkial;
-veprim zbutës dhe ekspektorant;
-forcon mishrat e dhëmbëve;
-përdoret për të trajtuar sëmundjet e zgavrës me gojë;
-lehtëson dhimbjen e kokës (vendosni gjethet e copëtuara në ballë);
-ndihmon me pagjumësinë dhe depresionin;
-rrit oreksin;
-shëron djegiet (vajin);
-për shëndetin e flokëve, përdoret shpëlarja nga një zierje;

Si ta përgatisni shurupin:
Merrni një shishe prej pesë litrave dhe në fundin e saj shtoni 2 deri 3 cm gjethe delli të pastruara mirë. Shtoni edhe sheqer të vrugët, duke mbuluar 1 cm të shishes.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: