Thursday, February 2, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAEmrat/ Burg për 27 trafìkantët në Itali, mes tyre edhe shqiptarë

Emrat/ Burg për 27 trafìkantët në Itali, mes tyre edhe shqiptarë

Janë 27 urdhra për burgim të shpallura në këto orë nga Drejtoria e Hetimit Antimafia në Italia në kuadër të operacionit të quajtur “Federico II”. Ky i fundit në vitin 2016 bëri të mundur shkatërrimin e dy organizatave. Njëra prej tyre ishte e dedikuar ndaj zhvatjes dhe trafikimit të drogës. Tjetra, ajo italo-shqiptare, ishte e dedikuar për importimin e sasive të mëdha të heroinës nga Shqipëria.

Ky ishte hapi pas vendimit të marrë në fillim të muajit nga Gjykata e Kasacionit në Itali, për të rrëzuar dhe konsideruar si të papranueshme ankesat e 24 të pandehurve. Dënimi dhënë ndaj tyre më 1 korrik 2020 nga Gjykata e Apelit të Leçes u bë kështu i prerë.

Vendimi ishte konfirmuar për Giuseppino Mero, 56 vjeç nga Cavallino;

Mario Accogli, 46 vjeç, nga Scorrano;

Ortis Banda, 40 vjeç, me origjinë shqiptare me banim në Maniago (aktualisht i pagjurmueshëm);

Antonio Leto, 30 vjeç nga Caprarica;

Nicolò Capone, 27 vjeç, nga Lizzanello;

Francesca De Dominicis, 51 vjeç, nga Merine;

Francesco De Cagna, 53 vjeç, nga Scorrano;

Carmelo De Pascalis, 57 vjeç, nga Cavallino me origjinë nga Trepuzzi;

Luca Giannone, 44 vjeç, nga Calimera;

Alessandro Greco (aka Sandrino) 37, nga Lecce;

Klaid Hasanaj, 52 vjeç shqiptar, banues në Leçe;

Gabriella De Dominicis, 58 vjeç, nga Merine;

Alessandro Antonucci, 30 vjeç, nga Lizzanello;

Maria Valeria Ingrosso, 41 vjeç, nga Lizzanello;

Mario Mandurrino, 32 vjeç, nga Lecce;

Angelo Montinaro, 40 vjeç, nga Caprarica di Lecce;

Brenda Potenza, 34 vjeç, nga Taviano;

Cosimino Maggio, 52 vjeç, me origjinë nga Minervino, por me banim në Reggio Emilia;

Umberto Nicoletti, 43 vjeç nga Lecce;

Luciano Pagano, 46 ​​vjeç, nga Brindisi;

Gianluca Antonio Spiri, 45 vjeç, nga Racale;

Pierluigi Pierri, 32 vjeç, nga Torre San Giovanni (në Ugento);

Yuri Rosafio, 43 vjeç, nga Brindisi;

Emanuele Soliberto, 42 vjeç nga Brindisi.

Megjithatë, për Bilal Boçajn, 53-vjeçarin shqiptar, gjykatësit kishin ricaktuar dënimin me nëntë vjet e 4 muaj.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: