Wednesday, February 8, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËA e dini se aktoria Tinka Kurti ka qënë banore e Roskovecit?

A e dini se aktoria Tinka Kurti ka qënë banore e Roskovecit?

Tinka Kurti, ish. banorja e vogël e qytetit të Roskovecit, shkruan në postimin e tij në rrjetin social facebook Flamur Çepele

Asnjëherë s’kam rreshtur së vështruari këtë fotografi të vitit 1940.
Tinka Kurti me vëllanë Kolecin në verandën e shtëpisë së tyre në qytetin e Roskovecit. Babai i Tinkës, Deda, në vitet 40-të, të shek. të kaluar ka drejtuar si kryetar komunën e Roskovecit dhe Tinka ka qënë banore e vogël dhe nxënëse e shkëlqyer e shkollës fillore në këtë qytet të lashtë e historik.
Sot ”Artistja e Popullit” e madhërishmja Tinka Kurti ka titullin e lartë dhe plotësisht të merituar ”Qytetare Nderi” e Roskovecit.

Nga Flamur Çepele

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: