Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËPse uji rrjedh nga një pemë në Mal të Zi

Pse uji rrjedh nga një pemë në Mal të Zi

Për disa ditë çdo vit, në një livadh në Mal të Zi, mund të shihet uji që buron nga trungu i një mani 100-vjeçar.

Fenomeni natyror në fshatin Dinosë është një pamje spektakolare dhe e pazakontë për ata që kanë fatin ta shikojnë atë.

Uji bie nga pjesa e sipërme e trungut të pemës përmes zgavrës së saj. Kjo gjë ndodh vetëm për një ose dy ditë, pas shkrirjes së borës ose pas reshjeve të mëdha.

Presioni e detyron ujin të ngrihet deri lartë në trungun e pemës e më pas të zbrazët përmes zgavrës së krijuar./ BBC/

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME