Monday, July 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËQeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ndërhyn Sorosi

Qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ndërhyn Sorosi

Nje shkrim i Tucker Carlson, gazetari me emisionin me te ndjekur ne SHBA.


Me shume per te treguar qe autoret e Çreformes shqiptare ne drejtesi gjithkund edhe ne SHBA nuk kane lidhje me reformat por me kapjen e sistemit te drejtesise per ta perdorur si arme kunder kundershtareve dhe per te mbrojtur agjendat e tyre anti Komb, anti Familje, anti Zot.


Qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ndërhyn Sorosi

Nga Tucker Carlson, Fox News

Kur një financier hungarez i quajtur George Soros rrëzoi paundin anglez 30 vjet më parë, në vitin 1992, qeveria britanike u kundërpërgjigj. Ajo bëri gjithçka që mundi për të ruajtur vlerën e monedhës së saj kombëtare. Zyrtarët britanikë ngritën normat e interesit deri në 15 përqind. Banka e Anglisë shiti më pas 40 miliardë dollarë rezerva valutore në një përpjekje të dëshpëruar për të mbështetur paundin.

Në fund, natyrisht nuk funksionoi. Banka e Anglisë u rrëzua. Kostoja totale për popullsinë e Britanisë së Madhe? Epo, është e vështirë të matet, por ishte të paktën 3 miliardë paund. Kjo në një kohë kur një paund vlente gati 2 dollarë e gjysmë. Tani është në 1.2 dollarë, kështu që kjo tregon shumë. Britania e Madhe u varfërua, por jo George Soros. Fondi i tij u shtua me një miliard dollarë fitim- një miliard dollarë për të krijuar asgjë, vetëm për të shkatërruar gjërat.

Në vitet që pasuan, Soros është bërë akoma më i pasur, miliarda e miliarda dollarë më i pasur. Soros është bërë aq i pasur, sa në këtë pikë, qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ai ndërhyn në punët e tyre të brendshme më themelore, në punët e tyre të brendshme më të rëndësishme. Në vitin 2015, për shembull, Soros vendosi që Evropa duhej të pranonte miliona refugjatë nga Afrika dhe Lindja e Mesme. Relativisht pak evropianë donin që kjo të ndodhte, por Sorosi e donte diçka të tillë.

Pra, ai shpenzoi më shumë se gjysmë miliardë dollarë duke nxitur OJQ-të dhe qeveritë evropianë që pranonin atë që rezultoi një valë masive emigrimi. Pra, çfarë ndodhi më pas? Cila është pjesa e dytë e historisë? Epo, një krizë humanitare. Një krizë që vazhdon ende.

Jeta në Evropë është përkeqësuar shumë. Keni qenë në Paris kohët e fundit? Duhet ta vizitoni. Krimi i dhunshëm, veçanërisht përdhunimet, janë rritur në qiell dhe megjithatë politikanët evropianë, shumë prej tyre të financuar nga Sorosi, refuzojnë ta pranojnë këtë. “Mos shihni, kjo nuk po ndodh. Ti je kriminel ose i çmendur që e shikon,” thonë ata.

Por gjatë viteve të fundit, edhe në vendin tonë ka ndodhur diçka jo shumë e ndryshme. George Soros ka vendosur të shkatërrojë sistemin amerikan të drejtësisë dhe këtë po e bën me prokurorët.

Deri në këtë pikë, plot një në pesë amerikanë, që do të thotë më shumë se 70 milionë njerëz, tani jetojnë në një juridiksion të mbikëqyrur nga një prokuror i mbështetur nga Soros. Prokurorët e mbështetur nga Sorosi drejtojnë qytete si Nju Jorku, Çikago, Shën Luis, Nju Orlins, Filadelfia, Los Anxhelos.

Ndikimi i Soros vjen në formën e financimit të fushatës. Paratë vijnë nga burime, fondacione të Shoqërisë së hapur, komitete të lidhura me veprimin politik dhe kompani guaska. Një analizë e fundit e Fondit për Mbrojtjen Ligjore dhe Zbatimin e Ligjit zbuloi se në total, më shumë se 75 prokurorë të mbështetur nga Soros aktualisht mbajnë poste të larta në Shtetet e Bashkuara.

Për t’i futur këta njerëz në punë, Soros ka shpenzuar më shumë se 40 miliardë dollarë. Shpesh, ai është donatori më i madh në garë. Në garën në Filadelfia, për shembull, 80 përqind e financimit për prokurorin Larry Krasner erdhi nga Soros. Çfarë ndodhi më pas? Udhëtoni nëpër qendrën e Filadelfias ndonjëherë dhe do e shihni vetë.

Prokurorët e Sorosit refuzojnë të zbatojnë ligjin kundër grupeve të mbrojtura. Kjo është cilësia e tyre e ndëshkimit. Ky është thelbi i ideologjisë së tyre. Rezultati i kësaj ka qenë më shumë poza, por edhe më shumë viktima të vrasjeve. Shumë njerëz kanë vdekur. Vitin e kaluar, Filadelfia regjistroi numrin më të madh të vrasjeve në histori. Në përgjithësi, në nivel kombëtar, sipas FBI, vrasjet në SHBA u rritën me 30 përqind në vitin 2020. Kjo është rritja më e madhe njëvjeçare e vrasjeve në historinë amerikane. E gjitha sepse një miliarder vendosi që ligjet që kanë votuar dhe mbështetur amerikanët, janë raciste. A ju duket kjo si demokraci? Sigurisht nuk është demokraci.

Demokracia është një sistem, në të cilin vullneti i shumicës njihet dhe veprohet sipas tij. Populli sundon. Ajo që sapo përshkruam është oligarki. Në rastin më të mirë është groteske dhe ka vrarë shumë njerëz. Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për këtë në njëfarë niveli dhe është zhgënjyese ta dëgjosh, por deri pak orë më parë, askush nuk kishte bërë asgjë për këtë.

Por sot, guvernatori i Floridës, Ron DeSantis- një njeri, që ndryshe nga Soros, në fakt është zgjedhur nga votuesit amerikanë- vendosi të shkarkojë një prokuror të mbështetur nga Soros në shtetin e tij, i cili e politizon pa pushim sistemin e drejtësisë në Tampa. Emri i tij është Andrew Warren. Për gjashtë vjet, Warren ka refuzuar të zbatojë ligjet që nuk i pëlqejnë George Sorosit. Sot kjo mori fund.

P.S. si tha Kraja i SPAK, incineratoret jane çeshtje komplekse. Letrat i kane ne tavoline dhe qenka komplekse çeshtja!!!
Nejse ndaj e bere Çreformen per te komanduar drejtesine per interesat e tyre dhe te pupetave qe i komandojne ne agjendat antikombetare!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME