Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIApple po teston telefonat me portin USB-C

Apple po teston telefonat me portin USB-C

Apple po teston iPhone-at me portin e karikimit USB-C, sipas një raporti të ri nga Bloomberg nga pëshpëritësi i Apple, Mark Gurman, duke lënë kështu portin e karikimit Lightning.

Por telefonat me këtë lloj porti nuk mund t’i prisni në linjën e iPhone të këtij viti, pasi ndryshimi nuk do të ndodh deri në vitin 2023, afati më i hershëm, thotë Gurman, transmeton Telegrafi.

Raportoi vjen pas postimeve të analistit të Apple, Ming-Chi Kuo këtë javë, duke treguar se Apple do të kalonte në USB-C në gjysmën e dytë të vitit 2023, që me sa duket do të jetë kur do të lansohet linja e iPhone për atë vit.

Ndërrimi do të ishte i madh, megjithëse nuk është një surprizë e plotë. Apple tashmë ka zhvendosur iPad Pro, iPad Air dhe iPad Mini në USB-C.

BE-ja zbuloi një propozim në shtator ku do të kërkonte që shumë pajisje, përfshirë telefonat inteligjentë, të përfshinin porte USB-C – Gurman thotë se ky legjislacion ishte “një arsye kryesore” për lëvizjen e Apple për të shqyrtuar ndryshimin.

Thashethemet kanë qarkulluar gjithashtu për Apple që po punon për zhvillimin e një iPhone-i pa port.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME