Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTDybala shpëton Romën, Atalanta humbet në shtëpi, Europa më pranë Juventus (vidio)

Dybala shpëton Romën, Atalanta humbet në shtëpi, Europa më pranë Juventus (vidio)

Roma fiton 1-0 ndaj Torinos në ndeshjen e vlefshme për javën e 29 të kampionatit të Serie A. Verdhezinjtë godasin në Olimpico Grande Torino kundër granatave falë një Dybala të pagabueshëm nga pika e bardhë (8′). Në pjesën e dytë Miranchuk me kokë dhe Pellegri në hyrje të zonës shqetësuan Rui Patricio. Të besuarit e Mourinho rezistuan dhe sollën në shtëpi suksesin me aromë Champions. Për kryeqytetasit tre pikë që japin vendin e tretë, me një pikë avantazh ndaj Milan. Në ndeshjet e tjera spikat humbja e Atalanta në shtëpi 0-2 ndaj Bologna. Një disfatë që afron Juventus (i impenjuar ndaj Lazio) edhe më shumë me zonën europiane.

Misioni i realizuar për Romën, që, duke përfituar nga humbja eiInter dhe barazimi i Milanit ndaj Empoli, i kaloi të dyja për të pushtuar e vetme vendin e tretë në renditje. Tre pikë të rëndësishme në kënvështrimin Champions League për djemtë e Mourinho. Verdhekuqtë gjetën vazhdimësi pas suksesit të arritur në shtëpi ndaj Sampdoria. Roma i afrohet kështu me më shumë siguri ndeshjes së Roterdamit kundër Feyenoord. Sigurisht që nuk tradhton Paulo Dybala, golashënuesi më i mirë i verdhekuqve. Argjentinasi ishte i pagabueshëm nga penalltia këtë sezon, duke i dhënë fitoren të tijve.

Mourinho gjen tre pikë shumë të rënda në vezën e Pashkëve në fushën gjithmonë të vështirë të Toros. Një penallti e Dybala u jep krahë verdhekuqve, të cilët pushtuan këtë mbrëmje në vendin e tretë të renditjes. Parakalim ndaj Inter dhe Milan dhe maksimumi i marrë në shtëpi me përpjekje minimale. Tre pikë me të vetmen goditje në portë të nëntëdhjetë minutave të saj. Ishte një lojë pa emocione. Konkluzioni i vetëm në portë, e Torinos, në fillim të pjesës së dytë, ishte një goditje me kokë e Miranchuk.

Serie A Italy

Udinese 2-2 Monza
Fiorentina 1-1 Spezia
Atalanta 0-2 Bologna
Sampdoria 2-3 Cremonese
Torino 0-1 Roma
Verona 2-1 Sassuolo

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME