Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETFestohet Kurban Bajrami edhe në Fier

Festohet Kurban Bajrami edhe në Fier

Fier – Festa  e Kurban Bajramit për here te pare festohet ne sheshin qendror te qytetit  
      Ndryshe nga vitet e tjera për here të pare festa e Kurban Bajramit është kryer në sheshin qëndror të qytetit Fier.

Mengjesin e kesaj te merkure eshte falur namazi i Kurban Bajramit ne mbare vendin. Qytetare te shumte te besimit islam i jane drejtuar xhamive per te falur bajramin , dite e cila njihet edhe si dita e Kurbanit dhe qe shpreh heroizmin dhe sakrificen.

Ceremonise se faljes i parapriu me fjalen e tij myftiu i Fierit, Mikel  Hazizolli duke percjelle mesazhin per me shume paqe dhe respekt ndaj njeri- tjetrit ndersa theksoi domosdoshmerine e forcimit te lidhjeve farefisnore dhe ndarjen e kurbanit me nevojtaret.

Festa e Kurban Bajramit eshte nje ngjarje e shenuar ne fene islame qe i afron besimtaret me prane Allahut dhe qe rrit paqen e silidaritetin.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME