Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETIrfani kujton bukën e të dëmtuarve nga tërmeti dhe strehimin e afganëve...

Irfani kujton bukën e të dëmtuarve nga tërmeti dhe strehimin e afganëve tek Prestige

Për t’i dhënë legjitimitet hotelit të Irfanit, që sot është rrethuar nga fadromat, News24 po risjell në kujtesë ngjarjet publlike që e lidhin Prestige Resort me qeverinë.

Një prej këtyre është strehimi i qytetarëve, shtëpitë e të cilëve u dëmtuan gjatë tërmetit të 26 Nëntorit 2019.

Në ekranin e televizionit informativ ata u shfaqën në momentet, kur ishin duke ngrënë në restorantin që dje e rrëzuan fadromat. Bëhet fjalë për ditët më të këqia të Durrësit, kur banorët ishin të terrorizuar nga lëkundjet e tërmetit.

Një tjetër moment i risjellë në vëmëndje është strehimi i afganëve, që ishin arratisur për t’i shpëtuar talebanëve në Afganistan.Në kronika u shfaq edhe kryeministri Rama që takoi fëmijët a

fganë mes gjelbërimit të Prestige, pasi hoteli ofroi ambjentet e tij për strehimin e tyre.

Këto ngjarje rikthehen në kujtesë për të theksuar faktin se prishja e hotelit ka në prapaskenë hakmarrjen e kryeministrit. Sepse deri dje Rama e toleroi mospageswn e taksave, madje edhe e shfrytëzoi vetë hotelin.

Mesazhi që vjen është i njëjti si me foton kur Rama është duke drekuar me Irfanin, apo si ajo kur sanitaret e hotelit kujtuan se Taulant Balla kishte qëndruar një muaj rresht në suitën presidenciale.

Por me një ndryshim, transmetimi i pamjeve të të mbijetuarve nga tërmeti duke ngrënë bukë dhe imazhet e fëmijëve afganë që u strehuan në hotel, lënë shijen e hidhur se bamirësia u bë me qëllim. Për t’ia kujtuar një ditë Ramës, nëse në dyert e hotelit shfaqeshin fadromat e IKMT-së.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME