Saturday, April 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa arsyeja përse na pëlqejnë çokollatat

Ja arsyeja përse na pëlqejnë çokollatat

Studiuesit e Universitetit të Leeds-it kanë zbuluar arsyen se përse çokollata na shijon kaq shumë. Shkencëtarët kanë analizuar procesin që ndodh në trupat tanë kur hamë çokollatë dhe fokusi është vendosur më shumë në teksturën e saj sesa në shije.

Sipas tyre, linjat e trasha në brendësi të çokollatës ndihmojnë që ajo të jetë e butë dhe e shijshme. Kur çokollata futet në gojë, sipërfaqja e ëmbëlsirës lëshon një shtresë yndyrore që e bën atë të lëmuar dhe të shijshme për receptorët tanë.

Dr. Siavash Soltanahmadi, i cili drejtoi studimin, shpreson se ky zbulim do të çojë në zhvillimin e një “gjenerate” të re çokollatash më të shëndetshme.

“Studimi ynë krijon mundësinë që prodhuesit të krijojnë në mënyrë inteligjente çokollatë të zezë me një sasi të yndyrës të reduktuar,” u shpreh ai.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: