Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËKapelet dhe çantat/ Kush udhëton drejt Europës do të përballet me kaos

Kapelet dhe çantat/ Kush udhëton drejt Europës do të përballet me kaos

Fillimi i sezonit veror të udhëtimeve në Evropë është dëmtuar nga kaosi në aeroporte dhe destinacione të njohura turistike, pasi linjat ajrore, agjencitë qeveritare dhe operatorët e industrisë luftojnë për të përmbushur kërkesën për udhëtime, e cila, në disa pika, tashmë ka tejkaluar nivelet e 2019-ës.

Qindra fluturime janë anuluar dhe vonuar çdo ditë në qendrat kryesore të aeroporteve evropiane gjatë dy javëve të fundit. Në aeroportet Heathrow të Londrës dhe Schiphol të Amsterdamit, pasagjerët prisnin deri në gjashtë orë në linjat e sigurisë dhe ata që prisnin të kontrolloheshin u derdhën nga terminalet në parkingje.

Për ata që planifikojnë të udhëtojnë në Evropë këtë verë, ja një vështrim se si mund të ndikohen nga ndërprerjet dhe disa këshilla se si të përgatiten.

Çfarë po e shkakton kaosin në aeroportet evropiane? 

Industria e udhëtimeve e quan atë “stuhia e përsosur” me faktorë të shumtë kontribues. Heqja e kufizimeve të udhëtimit të koronavirusit në të gjithë Evropën që nga prilli shkaktoi një rritje të papritur të kërkesës dhe kompanitë e udhëtimit po përpiqen të plotësojnë stafin e operacioneve të tyre.

Aeroportet dhe linjat ajrore pushuan nga puna dhjetëra mijëra punëtorë gjatë kulmit të pandemisë dhe shumë prej tyre hezitojnë të kthehen në punët e tyre të vjetra, shumë prej të cilave ofronin paga të ulëta dhe orë të gjata. Rekrutimi dhe trajnimi i stafit të ri, veçanërisht pilotëve dhe personelit të sigurisë së aeroportit, mund të marrë kohë dhe shumë pozicione nuk ka gjasa të plotësohen në kohë për kulmin e udhëtimeve verore.

“Është një turp ajo që po ndodh – një situatë e tmerrshme për udhëtarët, linjat ajrore dhe organizatat e udhëtimit dhe një rezultat i planifikimit të keq,” tha Frank Oostdam, drejtor i Shoqatës Hollandeze të Agjentëve të Udhëtimit dhe Operatorëve Turistik, një organ përfaqësues për industrinë e udhëtimit në Holandë.

Duke i shtuar trazirave, punëtorët e aviacionit në Evropë kanë mbajtur greva javët e fundit, duke kërkuar kushte më të mira pune dhe paga më të larta për të ndihmuar në lehtësimin e barrës së inflacionit në rritje. Aeroporti i Parisit Charles de Gaulle anuloi më shumë se 100 fluturime të enjten pasi sindikata e tij njoftoi një largim duke kërkuar një rritje mujore prej 300 eurosh për të gjithë stafin e aeroportit. Më shumë se 360 ​​fluturime u anuluan brenda dhe jashtë aeroporteve italiane javën e kaluar pasi kontrollorët e trafikut ajror dhe ekuipazhi i kabinës organizuan një grevë 24-orëshe. Pilotët e Scandinavian Airlines kanë kërcënuar gjithashtu se do të largohen nga fundi i qershorit për shkak të mosmarrëveshjeve për pagat.

Willie Walsh, drejtor i përgjithshëm për Shoqatën Ndërkombëtare të Transportit Ajror, një grup i tregtisë ajrore, tha se ndryshimet e politikave të koronavirusit nga qeveritë krijuan shumë pasiguri dhe i dhanë industrisë së udhëtimit pak kohë për t’u përgatitur për rifillimin e udhëtimit pas një mbylljeje dyvjeçare.

“Nuk është çudi që ne po shohim vonesa operacionale në disa lokacione,” tha ai.

Unë jam rezervuar tashmë. Me çfarë mund të përballem? 

Jini të përgatitur për radhë të gjata, anulime dhe vonesa fluturimesh, edhe pasi të keni mbërritur në aeroport për check-in, pasi disa linja ajrore po ndryshojnë oraret e fluturimeve në minutën e fundit për të menaxhuar çështjet e personelit. Shkarkoni aplikacionin e operatorit tuaj celular për të marrë ndryshimet më të fundit në minutë dhe për një rirezervim më të lehtë nga telefoni juaj.

Në shumë aeroporte evropiane, ekspertët e udhëtimeve po këshillojnë pasagjerët të mbërrijnë tre deri në katër orë përpara fluturimeve të tyre të planifikuara për të kaluar nëpër linja të gjata. Për ata që udhëtojnë nga Shtetet e Bashkuara në Evropë, përpiquni të merrni rrugën më të drejtpërdrejtë për në destinacionin tuaj dhe sigurohuni që të ketë disa fluturime të planifikuara për në destinacionin tuaj përfundimtar në rast se po kaloni tranzit përmes një aeroporti të ngarkuar dhe humbisni lidhjen tuaj.

Mungesa e personelit në aeroporte ka shkaktuar gjithashtu vonesa në dorëzimin e bagazheve me disa pasagjerë që presin deri në një javë për të rimarrë bagazhet e tyre.

Peter Vlitas, nënkryetari ekzekutiv i marrëdhënieve partnere për Internova Travel Group, i cili përfaqëson më shumë se 70,000 këshilltarë udhëtimi në mbarë botën, thotë se është e rëndësishme të kesh një plan emergjence në rast se ndonjë gjë shkon keq me itineraret e planifikuar të fluturimeve. “Nëse zbarkoni në një aeroport kryesor në Evropë dhe fluturimi juaj anulohet dhe nuk mund të riplanifikoni menjëherë për shkak të problemeve të kapacitetit ose grevave, atëherë ka një mundësi të mirë që të mund të merrni një tren ose një traget atje ku dëshironi të shkoni. Qoftë fshati francez apo ishujt grekë, ka mënyra të tjera për të arritur atje, “tha ai.

A mund të bëhet më keq? 

Fatkeqësisht po. Përfaqësuesit dhe sindikatat e industrisë së udhëtimit parashikojnë që ndërprerjet do të përkeqësohen përpara se të përmirësohen, veçanërisht gjatë muajve të pikut të verës, korrik dhe gusht.

Z. Vlitas i grupit Internova Travel tha se kishte shpresuar se Shtetet e Bashkuara nuk do të hiqnin kërkesat e tyre të testimit deri në korrik, sepse ai nuk mendon se operatorët e udhëtimit do të jenë në gjendje të përballojnë kërkesën që do të sjellë këtë muaj.

“Kjo vetëm do të komplikojë problemet me të cilat po përballemi tani dhe do të dëmtojë shërimin,” tha ai.

Shumë amerikanë që kanë shtyrë planet e udhëtimit ndërkombëtar gjatë gjithë pandemisë janë në kërkim të mundësive spontane të udhëtimit këtë verë, sipas një studimi të fundit nga Skyscanner, një faqe rezervimi, e cila analizoi vëllimin e kërkimit në Google dhe tendencat në fjalë kyçe të ndryshme të lidhura me udhëtimin. Kërkimet për “fluturime të lira kudo” janë rritur 600 për qind dhe kërkimet për “si të rezervoni një fluturim në të njëjtën ditë” janë rritur 200 për qind nga qershori 2021, sipas studimit.

Adrian Lee, 43 vjeç, një inxhinier strukturor nga Hjustoni, tha se ai ka alarme çmimesh të vendosura në disa site udhëtimesh në internet, në mënyrë që të mund të arrijë një marrëveshje të minutës së fundit për një pushim në Evropë me gruan e tij.

The New York Times, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME