Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETMbajtja e lidhëses së flokëve në kyçin e dorës rrezik për jetën

Mbajtja e lidhëses së flokëve në kyçin e dorës rrezik për jetën

Vajzat që nuk duan që ta humbasin lidhësen e flokëve, e vendosin në kyçin e dorës. Por kjo është e rrezikshme.

Një grua amerikane e quajtur Audrey Kopp përfundoi në spital sepse mbante një lidhëse flokësh rreth kyçit të dorës. Një gungë u formua pikërisht në vendin ku ajo mbante lidhësen e saj. Kur Audrey shkoi në spital për ta kontrolluar, mjekët zbuluan se ajo kishte një infeksion mjaft të rëndë.

Lidhësja e flokëve rezulton të jetë një terren “i përshtatshëm” për bakteret. Bakteret kishin hyrë në gjakun e Audreyt përmes lëkurës dhe kapilarëve të saj. Për shkak të kësaj, ajo nuk kishte vetëm një, por tre infeksione të ndryshme bakteriale.

Mjeku i Audreyt deklaroi se mbajtja e një lidhëse flokësh mund të shkaktojë infeksione, të cilat mund të çojnë në helmim të gjakut, me pasojë vdekjen. Pra, më mirë të kemi kujdes! Për të parandaluar infeksionet, përdorni sa më shpesh lidhëse të re flokësh ose lajeni me ujë të nxehtë dhe mos i mbani në duar.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME