Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETMisri mbron zemrën, trurin dhe lufton stresin

Misri mbron zemrën, trurin dhe lufton stresin

9,000 vjet më parë Majanët dhe Aztekët filluan ta kultivonin misrin në Mesoamerica. Kjo është arsyeja pse është sot një nga tre drithërat më të prodhuar në botë së bashku me orizin dhe grurin.

Misri është një ushqim i rëndësishëm për dietën tuaj pasi është i pasur me vitamina B dhe C. Ka acid folik, acid pantotenik, fosfor, magnez dhe ka fibra. Niveli i lartë i karbohidrateve dhe proteinave e bën atë një element thelbësor për të na dhënë energji dhe përfitime për shëndetin tonë.

-Mund të parandalojnë kancerin e zorrës së trashëfalë faktit që përmban një sasi të madhe të acidit folik.

-Ul rrezikun e një sulmi në zemër.

-Ul rrezikun për të pasur një goditje në tru.

-Ju mbron nga Alzheimeri, pasi misri ka më shumë antioksidantë se çdo drithër tjetër.

-Lufton stresin sepse acidi pantotenik mbështet funksionin e gjëndrave mbiveshkore.

-Ka pak kalori. Gjysmë filxhani misër (rreth 60 gram) përmban rreth 86 kalori. Bestshtë më mirë të hani këto drithëra pa gjalpë, ketchup, ose erëza.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME