Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETQiqrat dhe vlerat ushqimore të jashtëzakonshme

Qiqrat dhe vlerat ushqimore të jashtëzakonshme

Qiqrat janë bishtajore të shijshme, të shëndetshme dhe me shije delikate, shumë të gjithanshme në kuzhinë. Ajo është një farë e një bime barishtore (Cicer arietinum) e familjes Fabaceae me origjinë nga Lindja dhe e kultivuar në botën e lashtë nga egjiptianët, grekët dhe romakët e lashtë. Emri latin “cicer” rrjedh nga greqishtja kikis dhe do të thotë forcë, energji dhe vrull, duke iu referuar vetive të tij energjetike, ndërsa termi “arietinum” i referohet formës së farës, e ngjashme me kokën e dashit.

Qiqrat janë të pasura me proteina dhe vitamina A, B, C, E, K, hekur, fosfor, magnez, natrium, kalium, zink, fibra. Janë të dobishme për kontrollin e kolesterolit dhe niveleve të sheqerit në gjak, duke reduktuar rrezikun e diabetit. Ato janë gjithashtu një ushqim i shkëlqyer diuretik, duke favorizuar eliminimin e kripërave të tepërta në trup. Në fakt, konsumimi i rregullt i qiqrave rekomandohet për ata që vuajnë nga gurët. Sipas hulumtimeve të fundit, këto bishtajore kanë edhe një funksion antitumor.

Ngrënia e qiqrave ndihmon njerëzit me anemi të rrisin nivelin e hekurit, i cili është një nga përbërësit kryesorë të bishtajoreve. Falë përmbajtjes së kaliumit, ato përmirësojnë qarkullimin, rregullojnë presionin e gjakut dhe janë veçanërisht të përshtatshme për ata që vuajnë nga hipertensioni, sëmundjet e zemrës dhe obeziteti. Nga ana tjetër, zinku është thelbësor për të rritur sistemin imunitar dhe për të metabolizuar proteinat.

Qiqrat mund të hahen të sigurta, por duke i kushtuar vëmendje erëzave. Në fakt, shtimi i vajit dhe gjalpit rrezikon të rrisë rrezikshëm marrjen e kalorive. Nëse nuk jeni mësuar të hani bishtajore, mund të keni vështirësi në tretjen e qiqrave. Nga ana tjetër, nëse vuani nga problemet e zorrëve, bishtajoret mund të shkaktojnë fryrje barku.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME