Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShkenca/ Kinezët kanë gjetur ilaçin që rrit jetëgjatësinë

Shkenca/ Kinezët kanë gjetur ilaçin që rrit jetëgjatësinë

Shkencëtarët kinezë thonë se kanë zhvilluar një ilaç potencial që rrit jetëgjatësinë . Sipas tyre ilaçi i quajtur “aldometanib” aktivizon një enzimë në qeliza që rregullon energjinë dhe redukton ruajtjen e yndyrës.

Ekipi, i udhëhequr nga studiues nga Universiteti Xiamen, tha se përbërja kimike kishte treguar në eksperimente se zgjat jetëgjatësinë te krimbave dhe minjtë, dhe se gjithashtu ishte një terapi e mundshme për trajtimin e çrregullimeve metabolike si diabeti dhe sëmundjet e mëlçisë yndyrore.

Autori kryesor Profesor Lin Shengcai, një biolog në Universitetin Xiamen, tha se ilaçi u zhvillua bazuar në mekanizmin e një praktike të lashtë kineze të agjërimit të quajtur bigu , ose “shmangia e grurit”.

“Ne e gjetëm çelësin e zgjatjes së jetës në kufizimet e kalorive dhe agjërimin”, tha shkencëtari i Akademisë Kineze të Shkencave.

Shkencëtarët zbuluan se ilaçi aldometanib zgjati jetëgjatësinë te krimbat e vegjël nga një moshë mesatare prej 18 deri në 26 ditë dhe te minjtë me të paktën 7.5 për qind.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME