Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJISpotify lançon Inteligjencën Artificiale, DJ

Spotify lançon Inteligjencën Artificiale, DJ

Spotify po nxjerr një DJ të automatizuar, i cili do të zgjedhë këngët dhe do të flasë për to me ju.

Mjeti vjen vetëm disa ditë pasi autorët e AI përmbytën Amazon dhe një revistë fantastiko-shkencore u detyrua të mbyllte paraqitjet pasi u bombardua me tekst të krijuar automatikisht. Funksioni i ri, i quajtur “AI DJ”, është i personalizuar dhe do të zgjedhë këngë bazuar në historinë e dëgjimit të njerëzve. Ashtu si me shumë në platformë, ajo do ta përdorë atë histori për të zgjedhur publikimet e reja që mund të pëlqejnë përdoruesit, si dhe këngët e vjetra që ata kanë dëgjuar.

Gjithashtu funksioni do të lejojë që sistemi të flasë me përdoruesit. Duke përdorur teknologjinë nga OpenAI, i cili krijoi ChatGPT, ai do të gjenerojë fakte rreth muzikës ose zhanrit që po luhet dhe më pas do të përdorë një zë të automatizuar për t’u treguar dëgjuesve rreth tyre. Faktet duket se janë krijuar nga njerëz të vërtetë. Por më pas ato do të futen në një inteligjencë artificiale gjeneruese, në mënyrë që të mund të personalizohen dhe të bëhen specifike. Funksioni po shpërndahet tani në anglisht, për përdoruesit në SHBA dhe Kanada. Mund të arrihet duke shkuar te faqja kryesore, duke klikuar në Furnizimin e Muzikës dhe duke shtypur “play”.

Spotify sugjeron në njoftimin e tij se ndryshime të tjera po vijnë. “Në Spotify ne jemi të pozicionuar në mënyrë unike për të transformuar audio,” u shpreh kompania. Ne jemi gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja inovative për të përmirësuar përvojat e dëgjimit të përdoruesve tanë për të përmbushur nevojat e tyre—kështu që qëndroni të sintonizuar për më shumë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME