Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËTemat më të famshme të Met Gala

Temat më të famshme të Met Gala

Pak orë na ndajnë nga ngjarja më e rëndësishme botës së modës Met Gala.

Një ngjarje vjetore për mbledhjen e fondeve për Muzeun Metropolitan të Artit në qytetin e Nju Jorkut.

Ngjarja, e cila njihet edhe si Met Ball, zhvillohet të hënën e parë të majit dhe ndiqet nga të famshëm, stilistë dhe emra me rëndësu të industrisë së modës.

Çdo vit, ngjarja bazohet në një temë specifike dhe të pranishmit pritet të vishen sipas asaj teme.

Met Gala konsiderohet gjerësisht si një nga netët më të mëdha në modë dhe shpesh quhet “Oscars of the East Coast”.

Tema e vitit 2018 ishte “Trupat qiellorë: Moda dhe imagjinata katolike”. Kjo temë ksploroi ndikimin e katolicizmit në modë gjatë historisë dhe frymëzoi të pranishmit që të përfshinin ikonografinë fetare në veshjet e tyre.
Një temë tjetër ikonë ishte ajo e prezantuar në vitin 2019. U emërua ‘Kampi: Shënime mbi modën’ dhe u frymëzua nga eseja e Susan Sontag ‘Shënime mbi kampin’. Të pranishmit u inkurajuan të përqafonin modën teatrale, të ekzagjeruar dhe të lartë.
Në vitin 2014, Met Gala festoi punën e stilistit amerikan Charles James dhe frymëzoi të pranishmit që të përqafonin qasjen e tij skulpturore dhe arkitekturore ndaj modës me temën “Charles James: Përtej modës”.
Disa vjet më vonë, tema ‘Manus x Machina: Moda në një epokë të teknologjisë’ eksploroi ndërthurjen e modës dhe teknologjisë dhe frymëzoi të pranishmit të përfshijnë elementë të teknologjisë së lartë në veshjet e tyre.
Një nga temat më interesante u prezantua në vitin 2013. E quajtur ‘Punk: Kaos në Couture’, ajo eksploroi ndikimin e punk-ut në modën e lartë dhe inkurajoi të pranishmit të përqafonin modën e tensionuar dhe rebele.

Këtë vit, tema është për nder të stilistit të ndjerë të modës Karl Lagerfeld, kodi i veshjes është ‘Në nder të Karl…’

Met Gala po feston hapjen e ekspozitës së re pranverore të Institutit të Kostumeve, e cila është “Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”. Ai është i ekspozuar në Muzeun Metropolitan të Artit nga 5 maji deri më 16 korrik.

Kështu, të gjithë do të vishen në një mënyrë që nderon punën e tij shumëvjeçare dhe do të kenë mundësi të zgjedhin veshje nga arkivat e punimeve të tij të fshehta për markën luksoze.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME