Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJITikTok nën hetim, shkak videot në platformë

TikTok nën hetim, shkak videot në platformë

TikTok tani është nën hetim mbi pretendimet se përmbajtje të rrezikshme po përhapen në platformën e tij.

Hetimi do të shqyrtojë nëse kompania ka mënyra të mjaftueshme për të monitoruar përmbajtjen që po përhapet në platformë, tha autoriteti italian antitrust. Hetimi u nxit nga tendenca e “French scar” që është bërë virale në platformë. Kjo i sheh përdoruesit të shtrëngojnë lëkurën e tyre në mënyrë që të krijojnë linja që duken si plagë dhe ka nxitur paralajmërime nga dermatologët se mund të çojë në dëmtime të përhershme.

Organi antitrust gjithashtu kundërshton shfrytëzimin e teknikave të inteligjencës artificiale të afta të “shkaktojnë kushtëzimin e panevojshëm” të përdoruesve. TikTok përdor AI për të fuqizuar furnizimin e tij “For You”, i cili është në qendër të aplikacionit. Ai i shikon përdoruesit teksa lëvizin nëpër video, me qëllim që t’u tregojë atyre më shumë përmbajtje të ngjashme me ato që kanë pëlqyer tashmë.

Kompania është përpjekur të hedhë më shumë dritë mbi mënyrën se si zgjidhet përmbajtja në atë burim dhe natyrën e algoritmit që e fuqizon atë. Por është ende një sekret tregtar dhe ka çuar në frikën se mund të përdoret për të promovuar përmbajtje të rrezikshme ose ndryshe të dëmshme. Hetimi përfshin njësinë irlandeze të TikTok, e cila është përgjegjëse për marrëdhëniet e saj me klientët evropianë, si dhe divizionet britanike dhe italiane, shtoi mbikëqyrësi në një deklaratë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME