Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETUshqimet e mëngjesit për të ulur peshën

Ushqimet e mëngjesit për të ulur peshën

Konsumimi i ushqimeve të gabuara mund të nxisë flakët e dëshirës dhe të prishë përpjekjet tuaja për të humbur peshë. Megjithatë, nëse zgjidhni dietën e duhur, ngrënia mund t’ju ndihmojë të humbni peshë duke frenuar dëshirat dhe duke ju mbajtur më të ngopur për më gjatë.

Këtu janë pesë opsione të shëndetshme për mëngjes që mund t’ju ndihmojnë të humbisni kilogramët e tepërt:

Vezët

Vezët janë përbërësi kryesor i mëngjesit për recetat për humbje peshe. Ato janë të larta në proteina, vitamina dhe minerale. Ato janë të ulëta në kalori dhe mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur më gjatë. Për të nisur, vezët mund të përgatiten në mënyra të shumta ( të ziera,  të fërguara, të skuqura, etj.) për t’ju dhënë një shije më të gjerë.

Bollgur

Bollguri është një nga opsionet më të shëndetshme dhe më të shijshme të mëngjesit për të humbur peshë. Ato përmbajnë fibra të tretshme, të cilat e mbajnë stomakun të ndihet i ngopur duke ulur gjithashtu kolesterolin.

Kuinoa

Ky superushqim modern përmban shumë fibra dhe proteina me bazë bimore. Ka një indeks të ulët glicemik, është me kalori të ulët dhe pa gluten. Është një fibër e patretshme që rrit plotësinë. Ju mund të shijoni mëngjesin tuaj dietik për humbje peshe duke kombinuar fare lehtë dhe me ushqime të tjera

Sallatë me lakër

Lakrat janë të pasura me proteina, e cila ndihmon në reduktimin e ngrënies së tepërt dhe ju mban më të ngopur për më gjatë. Për më tepër, filizat janë një fuqi ushqyese, e pasur me proteina, kalcium, fibra, vitamina, enzima dhe minerale. Ju mund të hani lakër të gatuara ose të paziera të kombinuara me perime dhe erëza të tjera për shije

Fara liri

Farat e lirit janë të pasura me fibra viskoze, të tretshme në ujë, të cilat ndihmojnë në humbjen e peshës duke ngadalësuar tretjen dhe duke ulur marrjen e kalorive. Ato mund të spërkaten mbi drithëra ose të përdoren për një smoothie në mëngjes

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME