Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEZbulohet kalimi sekret në piramidën e Gizës

Zbulohet kalimi sekret në piramidën e Gizës

Në një zbulim të kohëve të fundit, shkencëtarët kanë gjetur një vendkalim të fshehur brenda Piramidës së Madhe të Gizës, duke hapur potencialisht derën për një mori zbulimesh nga kohët e lashta.

Piramidat e Egjiptit kanë vazhduar të magjepsin njerëzit për mijëvjeçarë të tërë, duke tërhequr vëmendjen e arkeologëve dhe teoricienëve të konspiracionit. Ndërsa ka teori të panumërta që i rrethojnë, duke filluar nga ndërhyrja e alienëve deri te mallkimet e lashta, e vërteta pas këtyre strukturave ikonike mund të jetë po aq magjepsëse sa edhe imagjinata.

Shkencëtarët kanë bërë një zbulim të jashtëzakonshëm, një kalim sekret 9 metra të gjatë brenda Piramidës së Keopsit, i ndërtuar për sundimtarin e lashtë me të njëjtin emër. Njoftimi për këtë zbulim është bërë nga ministri egjiptian i Turizmit dhe Antikiteteve, i cili është shprehur i emocionuar për potencialin që ai përmban jo vetëm për eksplorim të mëtejshëm, por edhe për turizmin në Egjipt.

Siç ndodh shpesh me zbulime të tilla, ka ende shumë për të mësuar rreth korridorit të sapo zbuluar, pasi qëllimi i tij i saktë mbetet një ende mister. Megjithatë, kjo paraqet një mundësi emocionuese për shkencëtarët dhe arkeologët që kanë për detyrë të zbulojnë sekretet e saj.

Sigurisht, gjithmonë do të ketë nga ata që paralajmërojnë për rreziqet e mallkimeve të lashta që lidhen me pasazhet e fshehura. Megjithatë, paralajmërime të tilla nuk ka gjasa të pengojnë shkencëtarët për të zbuluar atë që fshihet pas.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME