Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURË10 Maji, dita e kaçurrelit tonë

10 Maji, dita e kaçurrelit tonë

10 Maji është Dita e Pelikanit.

Pelikani Kaçurrel, apo i njohur ndryshe si Pelikani Dalmat, (Pelecanus Crispus) simbol i Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, tashmë prej 5 vitesh, ka ditën e vet kombëtare

Dita e Pelikanit, është një ditë ku organizohen aktivitete ndërgjegjësuese dhe promovuese të vlerave natyrore dhe ekoturistike të këtij lloji në zonën e Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta si dhe në zonat e tjera ligatinore të Shqipërisë, ku jeton kjo specie.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME