Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËAlarmi/ PL: Shqipëria po shuhet, shtesa natyrore drejt zeros…Të gjithë në protestë    

Alarmi/ PL: Shqipëria po shuhet, shtesa natyrore drejt zeros…Të gjithë në protestë    

Deklarata e Sekretares për Marrëdhëniet me Publikun, Silva Caka*

Shqipëria vijon të shuhet me ritme të frikshme.

Shtesa natyrore, që mat diferencën mes lindjeve dhe vdekjeve në vitin 2022, është më e ulëta ndonjëherë në historinë e Shqipërisë, që nga vitet kur ka filluar matja dhe raportimi i këtyre të dhënave.

Shtesa natyrore po shkon drejt zeros dhe kjo është shifra më e ulët që nga viti 1934.

Pra Shqipëria sot, në vitet e regjimit të Rilindjes, ka rritjen më të ulët edhe se në vitet ’39-’44, kur Shqipëria gjendej në vitet e Luftës së II Botërore.

Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2022, është shënuar një rënie e lindjeve prej 13.5%, krahasuar me vitin 2021.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME