Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedArsenal armësh në banesën e dy të ndaluarëve si të dyshuar porositës...

Arsenal armësh në banesën e dy të ndaluarëve si të dyshuar porositës të vrasjes së Artan Cukut

Një rast vrasjeje në tentativë ndaj pesë personave, e kryer më 22 janar jashtë një furre buke në zonën e Vulës, është zbardhur nga punonjësit e policisë së Prokurorisë së Zhvatjes pranë Drejtorisë së Sigurimit të Atikës.

Sipas njoftimit përkatës të Partisë Socialiste Helene, dy nga autorët, një 42-vjeçar dhe një 34-vjeçar janë arrestuar mëngjesin e së mërkurës, në kuadër të një operacioni policor, ndërsa një tjetër autor 35-vjeç është. tashmë në burg. Të bashkëakuzuar për sa më sipër janë edhe dy persona të tjerë.

Nga hetimet paraprake të Departamentit të Prokurorisë së Zhvatjes, u konstatua se të pandehurit kanë formuar një grup me role të ndryshme, për të shkuar të takonin dy prej viktimave, të shoqëruar nga tre persona të tjerë në një furrë buke në Vula, për të diskutuar për mosmarrëveshjet mes tyre.

Gjatë takimit që zhvilluan, dy nga të pandehurit dhe dy nga viktimat janë ulur së bashku në një tavolinë në dyqan, ku fillimisht kanë biseduar dhe më pas ka pasur një sherr, me pjesëmarrjen e të gjithë autorëve, të cilët duke përdorur armë zjarri dhe thikë, plagosi pesë viktimat dhe më pas u largua me një makinë. Bëhet e ditur se tre prej të plagosurve janë dërguar në spital në gjendje të rëndë për shëndetin e tyre, ku kanë qëndruar të shtruar për një kohë të gjatë.

Gjatë kontrolleve të kryera, tek 42-vjeçari i arrestuar u gjetën dhe sekuestruan: një pistoletë me silenciator dhe një karikator me 14 fishekë dhe një fishek në dhomën e saj, 132 gëzhoja, 3 karikatorë pistolete, 2. thika, një sëpatë, një pajisje e interferencës së sinjalit elektronik (bllokues GPS), detektor i pajisjes elektronike – gjurmimi i defekteve, jelek antiplumb, dylbi me armë të gjata, 2 radio portative dhe një tabletë, 6 telefona celularë, 3 pako për lidhje telefonike, kartelë dhe kartë SIM, 2 karta memorie, USB stick, mjet në pronësi të tij, të përdorura për kryerjen e veprimeve të mësipërme si dhe shuma monetare prej 10 750 euro. Në posedim të 34-vjeçarit të arrestuar iu gjet një thikë, një celular dhe letërnjoftim. taksi.

Të arrestuarit, me dosjen e ngritur ndaj tyre për vrasje të shumëfishtë në tentativë dhe lëndim të rrezikshëm trupor në kuadër të organizatës kriminale, si dhe për shkelje të ligjit për armët, do të dërgohen në Prokurorinë Penale të Athinës.

Njoftimi i EL.AS.

Pas një hetimi të detajuar nga Prokuroria e Zhvatjes pranë Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, u zbulua rasti i vrasjes në tentativë ndaj pesë (5) personave (katër të huaj dhe një shtetas), e kryer më datë 22.01.2022 në zonën e Vulës. zgjidhur.

Dy (2) nga autorët, një i huaj 42 vjeç dhe një shtetas 34 vjeç, u arrestuan në orët e mëngjesit të datës 13-7-2022, në kuadër të një operacioni të koordinuar nga punonjësit e policisë së Shërbimit të mësipërm. , ndërsa një tjetër autor, një i huaj 35 vjeç, ndodhet tashmë i burgosur në Qendrën e Paraburgimit. Për sa më sipër janë të bashkëakuzuar edhe dy persona të tjerë.

Ndaj të mësipërmve është ngritur kallëzim për vrasje të shumëfishtë në tentativë dhe lëndim të rrezikshëm trupor në kuadër të organizatës kriminale, si dhe për shkelje të ligjit për armët.

Nga hetimet paraprake të Departamentit të Prokurorisë së Shkurtimeve, u konstatua se, në orët e pasdites të datës 22.1.2022, të pandehurit i janë bashkuar një grupi, me role të dallueshme, me qëllim të afërt takimin me dy nga viktimat e huaja, të cilët ishin i shoqëruar nga tre persona të tjerë, në një dyqan-furrë në Vula Atikë, për të diskutuar mosmarrëveshjet e tyre.

Gjatë takimit që zhvilluan, dy nga të pandehurit dhe dy nga viktimat janë ulur në tavolinat e dyqanit në fjalë, ku fillimisht kanë biseduar dhe më pas ka ndodhur një sherr, me pjesëmarrjen e të gjithë autorëve, të cilët duke përdorur armë zjarri dhe thikë. , plagosi pesë viktimat dhe më pas u largua me një makinë.

Bëhet e ditur se tre nga të huajt e plagosur janë dërguar në spital në gjendje të rëndë për shëndetin e tyre, ku kanë qëndruar për një kohë të gjatë për mjekim.

Në hetimet e kryera, 42-vjeçarit të arrestuar i janë gjetur dhe konfiskuar:
pistoletë me fole silenciatori dhe karikator me 14 fishekë në dhomën e saj

132 fishekë

3 karikatorë pistolete

2 thika

sëpatë

Pajisja e bllokimit të sinjalit elektronik (bllokues GPS)

detektor i pajisjes elektronike – gjurmimi i gabimeve

Jelek antiplumb

dioptri me armë të gjata

2 wireless portative

tableta

6 celularë

3 pako lidhje telefonike

bazën dhe kartën SIM

2 karta memorie

USB shkop

mjeti në pronësi të tij, i cili është përdorur për kryerjen e veprimeve të mësipërme

shuma prej 10.750 euro

në posedim të 34-vjeçarit të arrestuar:

thikë

celular

D.X.E. taksi

Të arrestuarit me dosjen e ngritur ndaj tyre do të dërgohen në Prokurorinë Penale të Athinës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME