Tuesday, May 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIBenzi bie nga froni, ja kush e zëvendëson në Shqipëri

Benzi bie nga froni, ja kush e zëvendëson në Shqipëri

“Benzi” nuk është më makina e preferuar e shqiptarëve. Makina më e preferuar për shumë vite nga shqiptarët, e renditur e para bie nga froni.

Marka “Volkswagen” është marka me qarkullimin më të lartë në Shqipëri në kategorinë e mjeteve të reja rrugore me 20,4%. Ajo ndiqet nga marka ““Mercedez Benz” me 16,3%.

Sipas raportit të INSTAT fondi i autoveturave u zgjerua me 8 për qind në janar -mars 2023 dhe siç tregojnë të dhënat “Volkswagen” është bërë makina më e preferuar e shqiptarëve.

Në kategorinë e mjeteve të reja rrugore sipas llojit, përqindjen më të madhe ndaj numrit gjithsej të mjeteve rrugore e zënë “Autoveturat” (83,5%) dhe “Motor” zënë (6,8%).

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME