Saturday, April 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedDetajet/ Çfarë marrëveshje arritën Kosova dhe Serbia

Detajet/ Çfarë marrëveshje arritën Kosova dhe Serbia

Kryenegociatori i Kosovës për dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi ka folur pas arritjes së marrëveshjes për targat. Ai tha se sipas kësaj marrëveshjeje, Serbia do të pushojë së lëshuari targa të regjistrimit me emra të qyteteve të Kosovës. Ndërsa qeveria e Prishtinës do të pushojë së vendosuri gjoba.

Në një lidhje direkte në televizionin publik të Kosovës, Bislimi tha se tani pritet që të ftohen liderët për të diskutuar në lidhje me propozimin franko-gjerman, për normalizimin e marrëdhënieve.

Kjo e fundit ishte edhe një kërkesë e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti. Edhe në takimin e dështuar të Brukselit me Aleksandër Vuçiç ai tha se ishte gati të fliste për planin franko – gjerman. 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: