Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETDisa metoda natyrale për të shpëtuar nga mushkonjat

Disa metoda natyrale për të shpëtuar nga mushkonjat

Përveç diellit me bollëk, pushimeve, deti dhe festave, vera ka dhe diçka të bezdisshme që janë mushkonjat!

Askujt nuk i pëlqejnë mushkonjat dhe njerëzit përdorin metoda nga më të ndryshmet për t’i larguar. Më poshtë kemi disa mënyra të thjeshta si të shpëtoni nga pickimet apo kruajtjet

Përdorimi i vajit të kokosit dhe produkteve me aromë kokosi mund të ndihmojë në parandalimin e këtyre insekteve të vogla të bezdisshme që t’ju kafshojnë.

Vaji i kokosit ka fituar shumë vëmendje kohët e fundit në rrjetet sociale. Merreni vajin dhe aplikojeni në lëkurë, mund t’i shtoni pak mente ose rozmarinë për të rritur efektivitetin. Një tjetër mënyrë është të merrni vajin e kokosit dhe pak limon t’i bëni bashkë në një shishe dhe ta spërkatni në trup.

Vaji i Kokosit - Arsyet pse duhet ta përdorim - Farma City

Ekzistojnë dhe disa sapune që kanë aftësinë t’ju shpëtojnë nga mushkonjat këtë verë. Ato kanë në përbërjen e tyre këto elementë:

Benzyl benzoat (një përbërës organik që gjendet në aromën e luleve dhe që përdoret zakonisht për trajtimin e morrave)

γ-nonalactone (një përbërës i aromës së shalqinit dhe i identifikuar si një përbërës kyç i aromës së Bourbonit Amerikan)

Benzaldehidi (një aldehid aromatik që gjendet zakonisht në bimë me një erë karakteristike si bajame)

Veç këtyre mund të mbani një bimë të caktuara në vazo në oborrin tuaj me: Livando, Citronella, karafil, mente, borzilok, dru kedri, limon apo rozmarinë.

caj rozmarine - AgroWeb
Një mrekulli nga natyra. A e dini çfarë vetish shëruese ka livando? – Abc  News
Për të patur borzilok të freskët gjithë vitin ndiqni këto ...
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME