Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËDita e Babait 2022: "Superheroi" i parë i fëmijëve, dhe baballarëve të...

Dita e Babait 2022: “Superheroi” i parë i fëmijëve, dhe baballarëve të famshëm

Festa  e Atit që festohet sot (19/6) “ndriçon” rolin e saj kyç në familje dhe shoqëri. Babai nuk është spektator, por bashkë-yll në çdo fazë të zhvillimit të fëmijës, ndërsa atësia është po aq e “shenjtë” sa mëmësia, sigurojnë psikanalistë të mirë, ekspertë dhe baballarë të famshëm të soubisit.

Po aq e rëndësishme sa Dita e Nënës, Dita e Babait është një kujtesë e rolit të tyre vendimtar

“Unë nuk mund të mendoj për ndonjë nevojë në fëmijëri aq të fortë sa nevoja për mbrojtje nga babai,” tha Sigmund Freud, “babai i psikanalizës”, shumë kohë përpara se të vendosej Dita e Babait , një festë kushtuar të gjithë baballarëve të botës. në ditën e nënës.

Qëllimi i tij është të nderojë kontributin e baballarëve për familjen dhe shoqërinë në tërësi, një kontribut që ndonjëherë anashkalohet. Festa e Atit “kujton” dhe simbolikisht se roli i tij është po aq i rëndësishëm sa ai i nënës, pasi nuk janë të rralla rastet kur baballarët zënë vendin e dytë.

A child, who’s father serves a sentence at the Jilava Prison, touches his hand in Jilava, Romania, Friday, June 1, 2018. More than 100 children, who have fathers serving time in the prison outside the Romanian capital Bucharest, were reunited for a few hours with them during an International Children’s Day event, the first of this scale in Romania. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Dita e Babait festohet çdo vit në Greqi dhe në një pjesë të madhe të botës më 19 qershorNR

Në Greqi, si në shumicën e vendeve evropiane, festohet çdo vit të dielën e tretë të qershorit , datë kjo që ndryshon nga vendi në vend, pasi ka vende të hemisferës jugore si Australia, të cilat e festojnë këtë ditë në shtator. Në vende të tjera, veçanërisht në Evropë dhe Amerikën Latine, baballarët festojnë Ditën e Shën Jozefit, një festë tradicionale katolike që bie më 19 mars.

Por si filloi tradita? Festimi filloi në Amerikë në fillim të shekullit të 20-të, i frymëzuar nga festa e nënës së parë, por vonoi të vendosej, pasi mbeti në mënjanë për disa vite, derisa u njoh zyrtarisht.

Sfondi historik

E diela e tretë e qershorit tashmë lidhet me ngjarjet e dashurisë së fëmijëve që blejnë dhurata për gjyshërit e tyre, i nxjerrin për të ngrënë dhe për të shkruar kartolina urimi, historia e origjinës së Ditës së Babait, megjithatë, është paksa e errët.

Rrënjët e saj shkojnë në Virxhinia Perëndimore, SHBA, ku në dhjetor 1907, një shpërthim i madh ndodhi në një minierë lokale , duke rezultuar në vdekjen e qindra burrave. Grace Clayton, një nga fëmijët që humbi babanë e saj atë ditë të errët, më pas sugjeroi që të krijohej një shërbim për nder të tyre.

Ngjarja e parë e regjistruar për nder të baballarëve u zhvillua në një kishë në këtë shtet amerikan më 5 korrik 1908. Ishte një shërbim përkujtimor i së dielës në kujtim të 362 burrave që humbën jetën në shpërthimin në minierën e qymyrit Fairmont në Mononga. , Virxhinia Perëndimore.

Poster me Sonora Smart Dodd, “nënën” e Ditës së BabaitNR

Megjithatë , “Dita e babait” e parë u festua më 19 qershor 1910, në Spoken të Uashingtonit, falë aktivistes amerikane, Sonora Smart Dodd , e cila punoi për të vendosur një ditë zyrtare njohjeje për baballarët. Ai donte të festonte Ditën e Nënës për nder të babait të saj, një veteran i Luftës Civile në SHBA, i cili rriti vetëm gjashtë fëmijët e familjes pasi gruaja e tij vdiq në lindjen e Benjaminit.

Ajo nisi një fushatë në kishat lokale, shitësit dhe zyrtarët dhe më në fund e arriti qëllimin e saj në verën e vitit 1910. Festimi mbeti një ngjarje lokale për shumë vite deri në vitin 1966, kur presidenti i atëhershëm i SHBA-së Lyndon Johnson nxori një dekret duke shpallur të dielën e tretë të qershorit. si Dita e Babait. Që atëherë festa është bërë ndërkombëtare dhe baballarët tani kanë festën e tyre të veçantë.

Në vitin 1972, presidenti i atëhershëm Richard Nixon e bëri ditën e babait një festë kombëtare, duke nënshkruar një rezolutë të kongresit duke i dhënë babait një ditë nderi më shumë se gjysmë shekulli pas festës së nënës së paraardhësit të Woodrow Wilson.

Ngjarja e Ditës së Babait 2011 në Nju JorkNR

Historianët besojnë se Lufta e Dytë Botërore mund të ketë kontribuar në “forcimin” e festës së babait dhe të nënës, e cila në klimën e kohës u shndërrua në festa kombëtare. Pas krijimit të tyre fshiheshin interesa të natyrshme dhe të forta tregtare. Një festë menjëherë pas tjetrës garantonte një sezon më të gjatë shitjesh.

Nuk është e qartë se kur u prezantua festa në Mbretërinë e Bashkuar, por Steve Roud, në librin e tij The English Year (2006), thekson se ajo hyri në kulturën popullore britanike “diku pas Luftës së Dytë Botërore dhe në mes të reagimit”. Në Greqi , festa është futur nga shoqata e burrave të divorcuar , për shkak të mosreputacionit me të cilin përballen baballarët nga gjykatat për kujdestarinë e fëmijëve gjatë shqyrtimit të çështjeve të divorcit.

Baballarët e famshëm flasin për rolin e tyre

Shkrimtarë, aktorë, politikanë, baballarë të famshëm që adhurojnë fëmijët e tyre dhe morën një rol aktiv në edukimin e tyre, përshkruan dhe përshkruan me butësi atësinë. Nga ish-presidenti Barack Obama që solli dy vajzat e tij në Shtëpinë e Bardhë e deri te babai i tij i dashur Magic Johnson, lista e “baballarëve” të soubise është e gjatë.

“Besoj se ajo që bëhemi varet nga ajo që na mësojnë baballarët tanë në momente të çuditshme, kur nuk përpiqen të na mësojnë. “Këto pjesë të vogla urtësie na japin formë,” tha eseisti dhe filozofi italian Uberto Eco , i cili vdiq në vitin 2016. Ai pati dy fëmijë me kritiken gjermane të artit Renate Ramge.

Atësia duket se ka “ndryshuar” një asin ndërkombëtar të stadiumeve që shpesh fotografohet me fëmijët e tij. Arsyeja e David Beckham-it që kishte 4 fëmijë me gruan e tij Victoria prej 23 vitesh. “Kam qenë egoist më parë. Të gjithë janë. “Por kur keni fëmijë, ata bëhen prioriteti juaj kryesor”, tha ai.

Në të njëjtën gjatësi vale është edhe Brad Pitt i cili mund të jetë divorcuar nga Angelina Jolie, por ai i do fëmijët që kanë dhe kalon shumë kohë me ta. “Të gjithë flasin për gëzimin e të pasurit fëmijë – bla, bla, bla. “Por kurrë nuk e dija se sa shumë mund të dua diçka, derisa shikova fytyrat e fëmijëve të mi”, tha protagonistja e njohur e Hollivudit.

Pete, një baba krenar me tre nga fëmijët e tij në një premierë filmiNR

Miti se baballarët duan të jenë … të ashpër është rrëzuar nga një tjetër yll i industrisë së argëtimit, aktori, regjisori dhe producenti amerikan, fitues i çmimit Oscar, Denzel Washington. “Burrat më të fortë, më të ashpër kanë të gjithë dhembshuri. Ata nuk janë të pashpirt dhe të ftohtë. “Duhet të jesh i mjaftueshëm… një burrë që të ketë dhembshuri, të kujdeset për njerëzit dhe fëmijët e tu” , tha ai në të kaluarën.

“Çdo budalla mund të ketë një fëmijë. Kjo nuk të bën baba . “Është guxim të rrisësh një fëmijë që të bën baba”, tha ish-presidenti amerikan Barack Obama, një baba krenar i dy fëmijëve. Sasha dhe Malia Obama ishin përkatësisht 7 dhe 10 vjeç kur kaluan pragun e Shtëpisë së Bardhë në vitin 2008.

Ish-presidenti amerikan Barack Obama me dy vajzat e tijNR

Lista është “mbyllur” nga legjenda e NBA-së, Magic Johnson , duke dhënë përkufizimin e dashurisë vetëmohuese që një baba mund të ketë për fëmijët e tij. “Gjithçka që duhet të bëni është të mos përpiqeni të vendosni se çfarë duhet të bëhet vajza ose djali juaj ose çfarë dëshironi të jenë ata, por t’i doni ata pavarësisht se kush janë apo çfarë vendosin të bëjnë,” tha ai.

“Gjembi” grek i demografisë me rastin e festës së baballarëve

Roli i babait në familje në një kohë sfidash të mëdha nxjerr në pah problemin demografik , bazuar në gjetjet mjaft shqetësuese që tregojnë seriozitetin e problemit për vendin tonë.

Sipas parashikimeve të Komisionit, popullsia e Greqisë në 50 vitet e ardhshme do të tkurret në 8.5 milionë, ndërsa në vitin 2100 do të ulet në rreth 5.5 milionë dhe në skenarin më pesimist në 4.5 milionë dhe do të rrezikojë vetë ekzistencën e saj. Një studim i rëndësishëm mbi “Problemi demografik në Greqi: Sfidat dhe propozimet e politikave ” u prezantua së fundmi nga drejtori i përgjithshëm i IOBE, Nikos Vettas, në një konferencë me temë “Demografia 2022 – Sfida e Madhe”.

Në periudhën 2011-2021 popullsia e vendit është ulur me 441 mijë (-4,0%), konstaton ndër të tjera studimi. Rënia dhe plakja e popullsisë së vendit parashikohet të vazhdojë edhe në dekadat e ardhshme.

Në sfondin e këtij problemi, përgatitja e menjëhershme e një plani kombëtar afatgjatë për trajtimin e problemit demografik është i domosdoshëm, thonë ekspertët, duke u bërë thirrje përgjegjësve të marrin masa. Ndër “zgjidhjet” që ata propozojnë janë, ndër të tjera, kursi i planifikimit familjar në shkollë, rritja e mëtejshme e stimulit financiar për lindjen e fëmijëve në çiftet e reja, por edhe vendosja e një pagese për baballarët e papunë për kujdesin/kujdesin ndaj fëmijëve. .

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME