Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËDo dal në ankand, intervista e pa transmetuar e John Lennon

Do dal në ankand, intervista e pa transmetuar e John Lennon

Intervista e pa transmetuar kurrë me John Lennon, e regjistruar nga një student i artit në Hull në vitin 1964, do të dalë në ankand.

Në kasetë, Lennon i thotë 18-vjeçarit John Hill se nuk mendon se Beatles janë “muzikantë shumë të mirë” dhe pranoi se mori një mik për të dhënë provimin e tij të artit sepse grupi ishte në turne.

Z. Hill, i cili studionte në Kolegjin e Artit Hull, regjistroi intervistën  përpara një koncerti të Beatles.Ai e gjeti kasetën në vitin 2014 pasi kaloi 50 vjet në një sirtar.

“Unë isha personi më i ri në dhomë dhe i vetmi me mikrofon,” kujtoi  z. Hill.

Intervista tetë minuta e gjysmë, e cila nuk është transmetuar kurrë, do të dalë në ankand së bashku me makinën e regjistrimit, fotografitë dhe artikujt e revistave studentore.

“Një nga gjërat më të habitshme është se sa të relaksuar ishin të dy së ​​bashku, vetëm dy studentë të kolegjit të artit duke biseduar,” tha drejtuesi i ankandit.

“Lennon ishte aq miqësor sa mund të ishte, jo i çuditshëm, duke i trajtuar me respekt pyetjet e intervistuesit të tij të ri, gjë që sigurisht i bën përgjigjet e tij interesante.”

Kur u pyet nëse Beatles e konsideronin veten kryesisht si muzikantë apo argëtues, këngëtari deklaroi: “Unë kurrë nuk kam menduar për këtë me të vërtetë, por mendoj, ne nuk e konsiderojmë veten si muzikantë të mirë, kështu që supozoj se jemi argëtues.”

Kaseta do të dalë në ankand në David Duggleby’s në Vine Street në Scarborough të premten.

Reel-to-reel recording machine (1960s)
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME