Wednesday, March 22, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTDortmund fluturonë: Chelsea dorëzohet, Benfica me një këmbë në çerekfinale (vidio)

Dortmund fluturonë: Chelsea dorëzohet, Benfica me një këmbë në çerekfinale (vidio)

Në ndeshjen e parë të 1/8 e Ligës së Kampionëve vjen fitorja në shtëpi e Borussia Dortmund, që mposhti 1-0 Chelsea.

Goli i Adeyemi në minutën e 63′ ishte vendimtar për gjermanët. Në ndeshjen tjetër, fitore jashtë fushe për Benfica që imponohet në Belgjikë 2-0 ndaj Club Brugge. Golat e Joao Mario me penallti (51′) dhe David Neres (88′) vendosën ndeshjen. Ndeshjet e kthimit do të zhvillohen më 7 mars.

BORUSSIA DORTMUND – CHELSEA 1-0

Takimi i parë mes Borussia Dortmund dhe Chelsea shkon në favor të gjermanëve. Në Sigal Iduna Park përfundoi 1-0. Në pjesën e parë të lojës, miqtë e nisën në mënyrë agresive. Por me kalimin e kohës, BVB rriti presionin dhe ngriti qendrën e gravitetit. I vetmi blic në dyzet e pesë minutat e para erdhi në minutën e 15′, me Thiago Silva që shënoi për Blues, por goli u anulua për prekje me dorë.

Në pushim ndeshja ishte ende pa gola. Në pjesën e dytë, ritmi i verdhezinjve nuk ra dhe presingu mbeti çelësi i ndeshjes. Vendasit kaluan në avantazh në minutën e 63′, me Adeyemi, i cili kaloi Enzo Fernandez dhe Kepa dhe finalizoi me të majtën. Londinezët nuk humbën kohë dhe menjëherë kërkuan golin e barazimit. Madje iu afruan shumë në minutën e 77′ me Koulibaly, rast i shpëtuar në vijë nga Emre Can.

Në fund, loja u bë nervoze, me një sherr ku u përfshinë disa lojtarë dhe anëtarë të pankinave. Përfundoi 1-0, me kualifikimin ende për t’u vendosur, në ndeshjen e dytë në Stamford Bridge.

CLUB BRUGGE – BENFICA 0-2

Goditje në transfertë e Benfica, fituese 2-0 ndaj Club Brugge. Vendasit e nisin shumë më mirë, duke bërë të vlejë faktori fushë dhe duke u përpjekur të shërbejnë Noa Lang me vazhdimësi.

Pas pjesës së parë të pjesës së parë, portugezët morën masa, duke filluar të menaxhojnë më mirë zotërimin e topit. Në fillimin e pjesës së dytë, miqtë gjetën golin e hapjes, të shënuar nga Joao Mario në minutën e 51′ me penallti. Brugge vuajtën për të gjetur ekuilibrin e duhur për të tentuar barazimin, me disa përpjekje më shumë sporadike.

Në fund të ndeshjes, portugezët dyfishuan, duke i dhënë një vulë të rëndësishme kualifikimit. Në minutën e 88′ ishte braziliani Neres ai që rrëmbeu topin në 3/4 dhe me një diagonale fiksoi rezultatin 2-0. Fitoi Benfica, me një 2-0 të rëndësishme në kuadër të ndeshjes së kthimit.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: