Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETEkstrakti “magjik” i manaferrës ul rrezikun e diabetit të tipit 2

Ekstrakti “magjik” i manaferrës ul rrezikun e diabetit të tipit 2

Diabeti i tipit 2 është një gjendje që prek shumë njerëz në të gjithë botën.

Kjo formë më e zakonshme e diabetit shpesh lidhet me faktorët e stilit të jetesës, duke përfshirë dietën e pashëndetshme dhe mungesën e stërvitjes. Ajo bën që nivelet e sheqerit në gjak (glukoza) në trupin tuaj të bëhen shumë të larta.

Ka një sërë mënyrash për të kontrolluar sheqerin në gjak që mjeku juaj mund t’ju rekomandojë, duke përfshirë ilaçet, ndryshimin e dietës, humbjen e peshës dhe më shumë ushtrime.

Megjithatë, një studim, i botuar në Journal of Nutrition, ka zbuluar se marrja e ekstraktit të rrushit të zi çdo ditë mund të ketë një ndikim të rëndësishëm te pacientët me diabet të tipit 2. Në mënyrë të veçantë hulumtimi i kryer nga Universiteti John Moores i Liverpool-it provoi përdorimin e një ekstrakti të rrushit të zi të Zelandës së Re të quajtur CurraNZ.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME