Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËEkuinoksi veror 2022: Tradita që ndiqen në ditën më të gjatë të...

Ekuinoksi veror 2022: Tradita që ndiqen në ditën më të gjatë të vitit

Solstici ose si njihet ndrzshe ekuinoksi veror për vitin 2022 po vjen. Dita më e gjatë e vitit në hemisferën veriore nis fillimin zyrtar kalendarik të verës dhe bashkë me të vjen dielli maksimal, shumë nxehtësi, atmosfera romantike dhe të korrat.


Solstici historikisht është i lidhur me pjellorinë si varietetin e bimëve ashtu edhe me njerëzit -në destinacione anembanë botës.


CNN Travel eksploron disa nga ato tradita sensuale dhe të gjata të verës. Por së pari, ne do t’i hedhim një vështrim disa prej shkencës.

Kur është solstici veror në 2022?

Kjo varet nga vendi ku jeni gjatë solsticit.

Kjo do të ndodhë pikërisht në orën 09:13 UTC (Koha e Koordinuar Universale) të martën, më 21 qershor, sipas NASA-s. Zona juaj kohore në lidhje me UTC përcakton kohën dhe datën kur ndodh solstici për ju.
09:13 UTC përputhet me kohën lokale në vende të zgjedhura që shtrihen në të gjithë globin
• Guam: 19:13. e martë
• Tokio, Japoni: 18:13. e martë
• Manila, Filipine: 17:13. e martë
• Dhaka, Bangladesh: 3:13 p.m. e martë
• Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe: 13:13. e martë
• Stamboll, Turqi: ora 12:13. e martë
• Bruksel, Belgjikë: ora 11:13 e martë
• Casablanca, Marok: ora 10:13 e martë
• Recife, Brazil: ora 6:13 e mëngjesit të së martës
• Boston, Massachusetts: 5:13 e mëngjesit të së martës
• Guadalajara, Meksikë: 4:23 e mëngjesit të së martës
• Calgary, Kanada: 3:13 e mëngjesit të së martës
• Seattle, Washington: ora 2:13 e mëngjesit të së martës
• Honolulu, Hawaii: 11:13 p.m. e hënë

Dita më e gjatë e vitit, ndodh në të gjithë botën?

Jo. Është dita më e gjatë vetëm në hemisferën veriore. Është dita më e shkurtër e vitit në jug të ekuatorit. Banorët e Hemisferës Jugore në vende të tilla si Argjentina, Afrika e Jugut dhe Zelanda e Re janë gati të mirëpresin tre muaj dimri.
Dhe ndryshimet në sasinë e dritës së ditës bëhen shumë dramatike ndërsa afroheni me polet dhe më larg nga ekuatori.

Në kryeqytetin e Ekuadorit, Quito, në veri të ekuatorit, njerëzit mezi e vënë re ndryshimin. Ata marrin shtatë minuta shtesë të ditës.
Por banorët e veriut të Helsinkit, Finlandë, do të kenë një lindje të diellit në orën 3:54 të mëngjesit dhe pothuajse 19 orë ditë. Edhe nata nuk bëhet aq e errët.

Ritet pagane në Greqi

In Greece, the summer solstice is celebrated on St. John's Day. In parts of the north, locals celebrate with a custom called Klidonas. Part of the day's rituals involves building bonfires.

Ekziston një mitologji e ngjashme për ëndërrimin e bashkëshortit të ardhshëm në disa pjesë të Greqisë. Atje, si në shumë vende evropiane, solstici pagan u miratua nga krishterimi dhe u riemërua si Dita e Shën Gjonit. Megjithatë, në shumë fshatra në veri të vendit, ritet e lashta festohen ende.
Një nga ritualet më të vjetra quhet Klidonas dhe përfshin virgjëreshat vendase që mbledhin ujin nga deti.
Gratë e pamartuara të fshatit vendosin të gjitha një send personal në tenxhere dhe e lënë nën një fik gjatë natës, ku e thotë folklori magjia e ditës i mbush objektet me fuqi profetike dhe vajzat në fjalë ëndërrojnë të ardhmen e tyre, burrat.
Të nesërmen, të gjitha gratë e fshatit mblidhen dhe me radhë nxjerrin objekte dhe recitojnë çifteli të rimuar që kanë për qëllim të parashikojnë fatin romantik të pronarit të sendit. Megjithatë, këto ditë festivali është më shumë një justifikim për komunitetin e grave për të shkëmbyer batuta të çuditshme.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME