Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETFestohen Pashkët katolike në Fier

Festohen Pashkët katolike në Fier

Edhe besimtaret katolik ne Fier kane  kremtuar Pashket ne kishen e “ Zonjes se paperlyer”. Dhjetera besimtare kane ndjekur kete te diele meshen e ringjalljes se Jezu Krishtit.


Ata janë bashkuar për të uruar ringjalljen e Jezu Krishtit duke dhënë mesazhe shprese e dashurie.  Të njejtat mesazhe ndau në fjalën e tij edhe Dom  Kiko i cili drejtoi liturgjine e shenjte.

Pashka është një nga kremtimet më të mëdha të katolikeve. Besimtarët risjellin në vëmendje ngjarjen e madhe të ringjalljes së Jezusit tre ditë pas vdekjes së tij në kryq.
Të gjitha ritet percillen këtë të dielë, qe njihet ndryshe dhe si e dita e shenjtë e Pashkës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME