Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËFesta/ Publiku: Ishte bukur sa zgjati

Festa/ Publiku: Ishte bukur sa zgjati

Nytimes – Për adhuruesit e tij, Beckett’s, një sallon letrar i Nju Jorkut me tym, ishte bërë një vend i shenjtë në qendër të qytetit për klasën e ulët krijuese të qytetit. Ishte bukur sa zgjati.

Rreth një vit më parë, salloni mori jetë në një shtëpi të shkatërruar në qytet në West Village të Manhattan.

Dhjetra shkrimtarë të rinj, kritikë, artistë, aktorë teatri dhe kineast filluan të shkonin atje pothuajse çdo natë për të pirë, për të pirë duhan, për të folur, për të kërcyer dhe për të debatuar, njëlloj si paraardhësit e tyre bohemë në ditët para se qiratë e larta t’u jepnin poetëve jashtë lagjes.

Kishte lexime, shfaqje dhe shfaqje muzikore në hapësirën madhështore, të ngjashme me papafingo në katin e parë. Fqinjët ankoheshin vazhdimisht për zhurmën.

Policia hyri një herë gjatë një shfaqjeje. Mikpritësi ishte Beckett Rosset, një shkrimtar 53-vjeçar me një të kaluar të vështirë, i cili jeton në një apartament të mbushur me libra në katin e sipërm me macen e tij 18-vjeçare, Micio. Gradualisht, salloni i tij u bë i njohur si Beckett’s, dhe ngjarjet e tij përfshinin një debat rreth identitetit të Shekspirit, një shfaqje të pornografisë klasike të vitit 1972 “Deep Throat” dhe ahengje për publikimin e botimeve për Revistën Dirty dhe Mars Review of Books.

Në mars, ndërtesa u hodh në ankand dhe Beckett u mbyll për një kohë të pacaktuar. Rosset hodhi një goditje të fundit, të faturuar në shpërthimet e tij të postës elektronike si “The Rear Fund”. Natën e festës, më 18 mars, shtëpia e qytetit ishte e mbushur plot. Çfarëdo që të ndodhë më pas,
Rosset tha se ishte mirënjohës për udhëtimin, megjithëse nuk do t’i mungojë saktësisht pastrimi pas një grupi poetësh dhe artistësh të ngarkuar me hormone. “Shumë prej tyre janë fëmijë të privilegjuar, me arsim të lartë, të mërzitur, por unë nuk po i trokas”, tha ai. “Ata kanë dashur të bëhen pjesë e diçkaje dhe kjo më prek mua, sepse jam ndjerë si i huaj gjatë gjithë jetës sime. Për herë të parë ndihem sikur i përkas.”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME