Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJI“Fluturon” me Ferrari, lëviz me 368 kilometra në orë

“Fluturon” me Ferrari, lëviz me 368 kilometra në orë

Shpesh kur lexojmë të dhënat teknike të prodhuesit italian nga Maranello e Italisë, mbesim duke i fërkuar sytë. Veturat e Ferrarit mund të jenë shumë të shpejta.

Një rast i tillë është modeli F8 Tributo që më nuk është në ofertë, por që ka motorin 3.9 litërsh V8 që prodhon 720 kuaj-fuqi, transmeton Telegrafi.

Fuqia motorike bartet në rrotat e pasme, e sipas prodhuesit italian, kjo veturë mund të arrijë shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë për 2.9 sekonda.

Ndërkaq shpejtësinë nga 0-200 kilometra në orë e kap për 7.8 sekonda. Ferrari gjithashtu ka bërë të ditur se shpejtësia maksimale e F8 Tributo mund të shkojë në 340 kilometra në orë.

Por pronari i një veture të tillë ka mendim ndryshe sa i përket shpejtësisë së “bishës” italiane. Me t’u futur në një tunel në Turqi, ai shkeli deri në fund pedalin e gazit, dhe sipas instrument tabelës ka lëvizur me 368 kilometra në orë. Në ato momente veturat që i parakalonte, dukej sikur ishin të ndalura, e dritat e tunelit “verbonin” sytë e të gjithë atyre që e shikonin videon e postuar.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME